Jak číst složení psího krmiva?

Kvalitní a nutričně vyvážené krmivo je zásadní pro správný vývoj a zdraví psa během celého jeho života. V zoologických obchodech nabízejí spoustu druhů krmiva pro psy. Ne všechna krmiva jsou tou nejlepší volbou pro tvého psa. Základem nákupu kvalitních granulí je zkontrolovat obsah krmiva pro psa.

Strava pro psa – jak poznat kvalitní psí krmivo?

Většinou majitele psů vybírají hotové pokrmy pro psy, protože tohle krmení je velmi jednoduché, příprava nezabírá čas a kvalitní strava je bezpečná pro našeho mazlíčka. Vybrat vhodné krmivo pro psa není jednoduché. Z výběru granulí pro psy (https://fera24.cz/krmivo-pro-psy/) se majiteli mohou podlamovat kolena. V zoologické obchodech obvykle se prodává krmiva vytvořené v Evropské Unie a USA. Na obalu krmiva jsou sice uvedeny určité povinné údaje. Krmivo je kontrolované a musí splňovat požadavky existujících v každé zemi. V USA je nutné přihlédnout  k názorům Asociace amerických úředníků pro kontrolu krmiv (A.A.F.C.O.). EU má jedny z nejvyšších standardů péče o zvířata v důsledku práci Evropské federace krmiv pro domácí zvířata (F.E.D.I.A.F.). Přestože krmivo pro psa splní požadavky stanovené organizací neznamená že je kvalitní a vhodné pro našeho psa. Proto je důležité pozorně přečíst složení psího krmiva.

Co je uvedeno na etiketách krmiv pro psy?

Etiketa krmiva pro psy má dvě části:

  • hlavní – zde popsané jsou marketingová prohlášení, identita produktů, popis deklarovaného složení krmiva;
  • statutární – popisující druh krmiva, jeho určení (věk, velikost, plemeno psa), způsob podávání krmné dávky, číslo šarže produktů, čistá hmotnost, název produktů, adresa osoby odpovědné za uvedení produktu, datum minimální trvanlivosti, složení a seznam použitých doplňkových látek.

Složení krmiva se obvyklé popisují v seznamu pomocí procent nebo poměru miligramů na kilo hmotností. Údaje, které jsou uvedeny na prvních místech, je v krmivu nejvíc. Ingredience lze uvést ve formě kategorií nebo názvů jednotlivých surovin. V prvním případě budou to kategorie, jako např. obilniny, maso, produkty živočišné výroby, oleje a tuky. Pokud seznam bude obsahovat výpis název, najdeme tam drůbeží moučku, pšenice, kuřecí maso, rýže, lososa. Složení mělo by být krátké a bez umělých látek – konzervantů, antioxidantů a emulgátorů. V krmivě pro psa by mělo převažovat maso a zdravé doplňky. Ve krmivu může být také omezeny zdroj obilnin či sacharidů. Obsah tuku, bílkovin, hrubé vlákniny, hrubého popelu (minerály vyjádřené jako surový popel) a vody na obalech musí být vždy uváděné v procentech.

Co najdeme pod názvem krmiva pro psa?

Krmivo které na obalu prezentuje procentní obsah masa, mělo by obsahovat alespoň tolik masa. Pokud je tedy na obalu napsané 4% lososa, mělo by být 4% této složky (lososa) v krmivě a pokud bude napsané 14% jehněčího masa, granule a nebo jiná strava musí obsahovat 14% toho druhu masa.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments