Jak je to s alkoholem po očkování proti covidu? Tolik dní byste neměli pít, radí experti

Pokud si dáváte před spaním sklenku vína nebo piva, po očkování proti covidu byste si to měli promyslet. Podle vědců má alkohol vliv na imunitní odpověď organismu.

Co dělat, aby imunita lépe zareagovala na vakcínu

Zvýšit účinnost vakcíny lze i tím, že vysadíte na pár dní alkohol, jak se píše na thesun.co.uk. Proto 2 až 3 dny před očkováním alkohol vynechejte. Také byste se měli zdržet namáhavé práce i sportu. Dopřejte si dostatek spánku a zdravou stravu. Nepijte ani po očkování. Imunitní reakce se po očkování vytváří 10 až 14 dní. Pak váš imunitní systém lépe zareaguje na vakcínu a budete více chráněni. Snížíte i riziko vážného onemocnění jater.

Vynechejte alkohol

Profesorka Fiona Šímová z University of Bedfordshire doporučuje nepít žádný alkohol alespoň 2 týdny po očkování, a to nejen proti covidu. Podle ní tím zajistíte, že váš imunitní systém mnohem lépe zareaguje na vakcínu a bude vás více chránit. K tomuto tvrzení se přidává i ruský mikrobiolog Alexander Gintsburg. Doporučuje upustit od alkoholu alespoň 3 dny po každé injekci, nejen po očkování proti covidu. Není pochyb o tom, že alkohol, hlavně v nadměrném množství, má negativní vliv na naši imunitu.

Vliv alkoholu na imunitní systém

Ačkoli ještě nejsou známy vědecké studie o tom, jaké má účinky alkohol po očkování proti covidu na lidský organismus, už ale existují výzkumy, které zkoumali vliv alkoholu na imunitní systém. Důkazy hovoří o tom, že nadměrné pití alkoholických nápojů může snížit schopnost těla vytvořit si dostatečnou imunitu. To může snížit účinnost vakcíny a samotné očkování pak začne ztrácet smysl. Pokud někdo pije pravidelně příliš alkoholu, řadí se do rizikové skupiny. Pokud by onemocněl nemocí COVID -19, je pravděpodobné, že bude mít těžký průběh nemoci, proto by se měl dát očkovat co nejdříve. Chronické nadměrné pití snižuje imunitní ochranu zejména při infekcích dýchacích cest, mezi které patří i Covid-19.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Sun

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments