Jak na bezpečné vánoční osvětlení do interiéru?

Listopad a prosinec se každoročně nese ve znamení přípravy na Vánoce. K vánoční atmosféře neodmyslitelně patří také osvětlení. Jak si vše doma vyzdobit, aniž byste se museli obávat o bezpečnost?

S ohněm raději opatrně

Tradičně se doma pro vánoční osvětlení zapalovaly svíčky. Jenže jak jistě víte, oheň svíčky představuje zejména v blízkosti jehličí značné riziko. V současné době jsou tak hořící svíčky na vánočním stromku spíše raritou.

Svíčku si raději zapalte ve svícnu, v jehož blízkosti nebude nic hořlavého. Pokud chcete mít svíčky na adventním věnci, dejte přednost věnci kupovanému před domácí výrobou. U kupovaného věnce, jehož výrobce takových věnců vyrobí stovky a tisíce, je riziko vzplanutí nesrovnatelně nižší.

Jakýkoli zapálený oheň doma nikdy nenechávejte bez dozoru, a to ani na okamžik. Svíčky vždy sfoukněte i v případě, že jdete třeba jen na pár minut do sprchy.

Pamatujte na nejhorší

I přes veškerou osvětu musí hasiči každoročně vyrazit během Vánoc k několika požárům kvůli vzplanutí adventního svícnu, věnce či stromečku. Riziko bohužel nelze zcela eliminovat, a tak je dobré pamatovat i na nejhorší scénáře. Doma byste proto měli mít alespoň malý hasicí přístroj, díky kterému můžete v krizové situaci rychle zabránit šíření ohně. Místo katastrofy vám tak zůstanou na památku jen ohořelé větve nebo ubrus a „oblíbená“ rodinná historka.

Myslet musíte ale i na scénáře skutečně nejhorší. Proto si sjednejte pojištění domácnosti a nemovitosti. Materiálním škodám kvůli požáru sice pojištění nezabrání, ochrání vás ale z finančního hlediska.

Ujistěte se, že elektrické osvětlení splňuje bezpečnostní normy

Skvělou volbou je elektrické osvětlení. Oproti svíčkám či prskavkám je nesrovnatelně bezpečnější, riziko vzplanutí je (téměř) zanedbatelné.

Přesto se ujistěte, že světelný řetěz je certifikován pro evropský trh a zjistěte, jak je odolný. Dle normy IP zjistíte například to, zda je řetěz odolný vůči vodě. Máte-li stromeček ve stojanu s vodou, může dávat smysl pořízení dražšího světleného řetězu, který je odolný minimálně vůči polití.

Vždy se vyhněte řetězům z pochybných obchodů z Číny nebo levným řetězům od zahraničních trhovců, které nemusí být potřebné certifikace, případně lze pochybovat o jejich pravosti.

Ani elektrická světýlka nenechávejte delší dobu bez dozoru. Nemusíte je vypínat na pár minut, když jdete do sprchy, je ale moudré vypnout je (nebo ideálně zcela vytáhnout ze zásuvky) na noc či při odjezdu z domova.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments