Jak okamžitě ušetřit za energie. Pár kroků sníží náklady na minimum, téměř nikdo je ale nezná

Zatímco ještě před rokem spotřebu elektřiny a plynu nikdo příliš neřešil, situace se významným způsobem změnila. Vzhledem k tomu, že vysoké ceny energií nemají příliš dobrých řešení, vyzývají odborníci k tomu, aby lidé začali především s úsporami.

Tepelný komfort poklesne

Může se to zdát být na první pohled úsměvné, protože pohled na přicházející faktury vyvolává spíše bezradnost, ale kdo se do úspor skutečně poctivě pustí, nakonec zjistí, že tak může ušetřit skutečně velmi slušné peníze.

Opatření navíc přinášejí okamžitý efekt. Podívejme se teď na příklad sedmdesátimetrového bytu s roční spotřebou 6,5 megawatthodiny před úsporami. Na čem můžeme ušetřit?

V každém případě se smiřme s tím, že nebudeme topit takovým způsobem jako dosud. Nějaký ten svetr navíc se stane nezbytností. Pokud si snížíme tepelný komfort o nějaké tři stupně, můžeme ročně ušetřit téměř jednu megawatthodinu energie. A to už je opravdu hodně.

Nikdy také nezakrývejte radiátory třeba závěsy, protože omezíte teplo v místnosti. Naopak si za topení dejte hliníkovou fólii. To opravdu není nějaký bláznivý trik, ale opatření, které přináší zajímavý efekt. Fólie totiž odráží teplo do místnosti, kde ho potřebujeme nejvíce.

Foto: Shutterstock

Zaměřte se na vodu

Pokud jde o větrání, jednoznačně platí, že by mělo být rychlé, ale intenzivní. Nenechávejte tedy okna otevřená “na větračku” po celý den, ale naopak několikrát za den otevřete dokořán na pět až deset minut.

Hodně se zapomíná na to, že v případě mytí nespotřebováváme pouze vodu samotnou, ale také energii na její ohřev. Rozhodně se tak vyplatí sprchovat se namísto napouštění vany. Takto lze ušetřit opravdu hodně elektřiny či plynu, v závislosti na tom, jak vodu ohříváte.

Také snižte teplotu ohřevu vody. Uvědomte si, že jde o teplotu, na kterou se musí voda neustále ohřívat. Pokud tak teplotu ze 60 stupňů snížíte blíže k 50 stupňům, můžete ušetřit až 0,5 megawatthodiny ročně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

“Naopak si za topení dejte hliníkovou fólii.”
Za jaké topení? Koťat?

Ilija Němec
Ilija Němec
1 rok
Reply to  Tomáš

Asi za plynový kotel.

Ilija Němec
Ilija Němec
1 rok
Reply to  Ilija Němec

Jen nechápu proč ji dávat naopak. Vyzkouším! Dobrá rada nad zlato.