Zastropování cen elektřiny a plynu udělá do rozpočtu velkou díru

Stát se rozhodl zastropovat ceny elektřiny a plynu. Na první pohled jde o logické rozhodnutí, je ale velkou otázkou, zda je správné. Abychom si rozuměli, ceny energií bylo určitě třeba nějakým způsobem stlačit. Nabízelo se hned několik cest, ovšem nějaký zásadnější celoevropský krok, který by byl úplně nejlepší, nakonec podle všeho nepřijde.

Kde na to vzít peníze?

Česká republika se proto musela uchýlit k lokálnímu řešení, protože něco už jednoduše přijít muselo. Je jistě dobrou zprávou, že lidé mají konečně určitou jistotu, že nebudou platit více než nějakou částku, jakkoliv i ta je významně vyšší, než to, co byli zvyklí platit doposud. Zcela jistě je ale pro většinu domácností únosná.

Bohužel už není tak docela jasné, zda je tato záležitost únosná pro státní rozpočet. Pokud bychom do energetické krize vykročili z dobrých a hojných dob, zřejmě by se to dalo zvládnout. Jenže my už máme za sebou dva velmi složité roky, kdy státní kasa dostala takové rány, jako nikdy v minulosti. Dosud se z toho nevzpamatovala, protože ekonomika zpomaluje a hrozí recese.

A teď má rozpočet dostat další obrovskou ránu. Mluví se o tom, že zastropování cen energií bude stát 130 miliard korun. Pokud by to byla tato částka, asi by to šlo rok nebo dva ještě zvládnout, i když dluh už by v takovém případě narostl skutečně markantně, protože už tak je schodek neuvěřitelně vysoký a tohle má jít ještě navíc.

Foto: Shutterstock

Velké riziko

Problém je v tom, že nikdo neví, zda to bude oněch “pouhých” 130 miliard. Ceny elektřiny a plynu totiž mohou stoupat jakkoliv vysoko. Žádný strop tu není. Máme pouze strop pro domácnosti a firmy a ten rozdíl mezi cenou na burze a cenou pro koncové zákazníky bude muset uhradit stát. Těch 130 miliard je přitom odhadem spíše pro případ, že se budou ceny držet na současných, i tak velmi vysokých úrovních. Ale co když se zdvojnásobí nebo ztrojnásobí?

Pak tu budeme mít závazek státu, který půjde jen velmi obtížně porušit, ale na který už nám třeba nikdo nepůjčí, protože nebude věřit, že to Česká republika ufinancuje. A to by byl v podstatě bankrot. V takovém případě by padly jakékoliv stropy a přišel by obrovský šok.

Je zkrátka potřeba vědět, že zastropování cen není jednoznačně dobrou zprávou, ale představuje také značná rizika do budoucna.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 rok

Odss nadělala škody větší než za II. světové války.

Petr
Petr
1 rok

Řešení energetické krize je jednoduché, vyměnit lidí co to neumí nebo nechtějí, za ty co to umí a chtějí.

Radovan
Radovan
1 rok

Nejlepší je na tom stropu ta cena. 240 euro za 1 Mwh hodinu to je ta Česká. EU přitom prohlásila, že strop má být 180 euro. Takhle se to dělá po ODS straně.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Radovan

Doučit čtení a zapracovat na chápání psaného textu by vám mohlo otevřít nové obzory 😀