Jak si poradit s oparem za jediný den

Opar je puchýřové onemocnění. Vzniká působením viru herpes simplex. Ovlivňuje ho stres, slunce, nemoci, horečka i menstruační cyklus. Podívejme se, jak ho co nejrychleji vyléčit a jak se ho zbavit třeba během jediného dne.

Nejznámější radou je nanést na opar zubní pastu a nechat zaschnout. Opar si namažte večer před spaním. Ochrání puchýř před strhnutím, dezinfikuje a vysušuje.

Peroxid vodíku

Peroxid sice pálí a šumí v každé ráně, je však účinnou a rychlou pomocí. Postižené místo vydezinfikuje a zamezí dalšímu šíření viru. Naneste ho na vatový tampón, přiložte na opar a nechte 5 minut působit. Pak si místo opláchněte vodou.

Propolis

Propolis má protibakteriální, protivirové i antiseptické účinky. Opar znecitliví, zklidní a pomáhá k rychlejšímu hojení. Aplikujte ho několikrát denně, dokud opar nezmizí.

Tea tree oil

Podobně jako peroxid vodíku nebo propolis můžete vyzkoušet i tea tree oil. Několikrát denně opar potírejte olejem z čajovníku. Postupně se zmenší a pak zmizí.

Čistý vanilkový extrakt

Vyzkoušejte přírodní a čistý vanilkový extrakt na odstranění oparů. Namočte v něm vatový tampón a přikládejte jej několikrát denně na 2 minuty na postižené místo.

Pasta z kukuřičného škrobu

Kukuřičná škrobová pasta má hedvábnou strukturu, která je na rtech velmi příjemná.  Vytvořte si ji z 1 lžíce kukuřičného škrobu a 1 lžičky vody. Pastu naneste na noc. Zmírníte bolest i svědění a zkrátíte dobu hojení. Zabírá i kypřicí prášek do pečiva.

Olej z máty peprné

Olej z máty peprné obsahuje látky hubící viry. Aplikujte jej co nejdříve a bolest i opar zmizí. Před aplikací místo omyjte čistou vodou, aby se olej snadněji vstřebal.

Aloe vera

Aloe vera působí jak přírodní dezinfekce, hubí bakterie i viry a poskytuje úlevu od bolesti, svědění i pálení. Šťávu z listu aloe nebo gel naneste opakovaně na opar.

Lékořice

Lékořice má protizánětlivé a antivirové účinky. Vezměte 1 lžíci rozemletého prášku kořenu lékořice a 2 lžičky vazelíny. Smíchejte přísady a mast opakovaně aplikujte.

Echinacea

Echinacea stimuluje obranné funkce, působí jako prevence proti infekcím a urychluje hojení. Vyzkoušejte mast či roztok z čerstvých květů, který je účinnější než sušený.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.