Jak účinně nastartovat spalování tuků? Využijte nejvhodnějšího času ke cvičení a efekt znásobíte

Málokdo věnuje pozornost času, kdy cvičí. Někdo se tréninku věnuje v ranních hodinách, jiný zase večer po práci. Mohou se však oba přístupy lišit v efektivitě, kterou přinášejí?

Ráno, nebo večer?

Podle všeho mohou a jsou na to dokonce i studie. Například španělská studie z roku 2010 upozorňuje na korelaci mezi cvičením v čase od 8:00 do 10:00 a snížením rizika některých druhů rakoviny. To autory vedlo k závěru, že příznivé účinky cvičení na riziko rakoviny prsu mohou mít vazbu na produkci hormonů estrogenu nebo melatoninu.

Dalším tématem je ale otázka, kdy se při cvičení cítíte nejlépe. Podle studie publikované v časopise Journal of Sports Science byli dobrovolníci schopni účinněji trénovat ve večerních hodinách. Světové rekordy v různých sportech potom sportovci obvykle zaznamenávají po poledni. Mnoho sportovců také trénink zakončuje v pozdějších hodinách, protože jsou přesvědčeni, že jejich tělu nějakou dobu trvá, než se dostane do obrátek.

Další studie potom uvádějí, že odpoledne a večer mají lidé nejrychlejší reakční čas. To je důležité zejména při různých rychlostních cvičeních nebo trénincích, které jsou založeny na schopnostech. Jiní trenéři jsou ale přesvědčeni, že tréninky na lačno jsou lepší, pokud je vaším cílem odbourat tuky.

Start do nového dne

Poměrně přesvědčivý výzkum Univerzity Brighama Younga uvádí, že lehké 45minutové cvičení po ránu sníží chuť k jídlu. Jiní vědci ale pro změnu tvrdí, že den správně nastartujete už 20minutovým cvičením, pokud se z něj stane vaše každodenní rutina. Pokud se po tuto dobu budete věnovat lehké až střední aerobní činnosti, už po 6 týdnech zaznamenáte zvýšení energetické hladiny a nižší únavu.

Všeobecně se tedy dá říct, že pokud chcete dosahovat nejlepších výsledků, dává smysl trénovat odpoledne či večer. Pakliže ale chcete mít lepší a pozitivnější průběh dne, může být ranní cvičení tím správným nakopávačem.

Nejlepší trénink je tedy ten, kterému jste schopni se pravidelně věnovat, nikoliv ten, který je teoreticky nejvhodnější, ale na který nemáte čas. Je zcela v pořádku cvičit kdykoliv v průběhu dne.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.