Příznaky rakoviny, která se rychle šíří do celého těla a tvoří metastázy. Naučte se ji spolehlivě rozpoznat

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy rakovinových nádorů. Často je kvůli anatomickému uložení objevena až v pozdním stádiu a šance na vyléčení je minimální. Jaké příznaky vás mohou varovat?

Nejznámějším rizikovým faktorem je nadměrné pití alkoholu, kouření, ale i genetické předpoklady, cukrovka nebo chronický zánět slinivky břišní. Počínající nádor slinivky břišní je bez příznaků, později nás mohou některé symptomy varovat.

Žlutá kůže i oční bělmo

Zežloutnutí kůže a očního bělma je nejjasnějším příznakem rakoviny slinivky. To už ale může jít o pokročilé stádium rakoviny pankreatu. Pokud se objeví zežloutnutí, někdy i svědění kůže, raději ihned navštivte lékaře. Může jít o rakovinu slinivky, virovou hepatitidu i jiné vážné onemocnění.

Žluté bělmo není nikdy dobrým signálem, může značit i rakovinu slinivky. / Foto: Freepik

Bolesti břicha a zad

Dalším varovným signálem je urputná bolest břicha a zad. Když nádor postihne vývodné cesty slinivky, objeví se bolesti břicha. Umístěte špičku prstu na horní část břicha, těsně pod svou hrudní kost. Pak si představte, jak prst směřuje přímo skrz tělo k páteři. Tam se projevuje bolest.

Změna barvy moči a stolice

Projevem je i změna barvy moči a stolice. Moč má většinou hnědou či rezavou barvu a stolice je světlá s jílovitou a průjmovou konzistencí. Změny způsobuje rostoucí nádor, který stlačí na vývod žlučových cest.

Nevolnost a zvracení

Příznakem je i dlouhodobá nevolnost a zvracení. Rostoucí nádor tlačí na žaludek a způsobuje zažívací potíže. Problémy se ještě více zhoršují po jídle. Pokud vám bývá často špatně, raději se obraťte na svého lékaře, může jít o rakovinu slinivky.

Hubnutí bez příčiny

Jestliže jste v poslední době výrazně zhubli bez příčiny, mějte se na pozoru. Rychlý a velký úbytek hmotnosti je jeden z brzkých příznaků rakoviny pankreatu. Nechte se prohlédnout odborníkem. Půjdete na vyšetření ultrazvukem, CT a krevní testy.

Diabetes neboli cukrovka

Diagnóza diabetu druhého typu sice hned neznamená, že onemocníte rakovinou slinivky, pokud se ale objeví náhle, může být varovným signálem. Slinivka je zodpovědná za tvorbu inzulínu, počáteční stavy nádoru mohou produkci inzulínu.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments