Jaroslav Flegr: této vlně koronaviru se dalo zabránit. V zimě bude mnohem nakažlivější a více smrtící

Evoluční biolog Jaroslav Flegr je přesvědčen o tom, že aktuálně probíhající vlně epidemie koronaviru se dalo zabránit, respektive se dalo zajistit, že nebude zdaleka tak hrozivá, jaká nakonec je.

Babiš zařídil druhou vlnu, která nemusela přijít

Z první vlny epidemie jsme se nepoučili, protože jsme ji pomocí zavedeních opatření rychle zastavili. Pan Babiš nám za vydatné pomoci některých zubařů, onkologů a kardiochirurgů zařídil druhou vlnu, a s ní druhou šanci se poučit,” napsal Jaroslav Flegr ve svém článku pro deník Mix24.cz s tím, že z první vlny jsme se bohužel nepoučili dostatečným způsobem.

Je přitom s podivem, do jakého stavu jsme se dostali v době, kdy koronavirus ještě není v úplně ideální kondici, nebo spíše nemá takové podmínky pro ideální šíření. Česko naopak v tomto mělo šanci, protože babí léto trvalo velmi dlouho. Už ale skončilo, a tak přicházejí těžší časy. Ty se naplno rozjedou až v zimě.

Poroste nakažlivost i smrtnost

Podle Jaroslava Flegra se totiž nakažlivost koronaviru odvíjí od venkovních teplot. “Je však dosti pravděpodobné, že s poklesem průměrných teplot během opravdového podzimu, zimy a předjaří, se nakažlivost choroby výrazně zvedne. V současnosti je index nakažlivosti asi 2,6 a pomocí epidemických opatření jsme reprodukční číslo viru srazili na 1,4. V březnu však byl index nakažlivosti zhruba dvojnásobný (5,7), takže při stejných opatřeních by nejspíš bylo zhruba dvojnásobné i reprodukční číslo viru.

Svou roli bude podle Flegra hrát také to, že v zimě už lidé vyčerpají své zásoby vitamínu D z léta. Právě tento vitamín důležitým způsobem podporuje imunitní systém a ukazuje se být efektivní zbraní proti Covidu. Jeho hromadění v těle je ale dlouhodobé a nelze ho jen tak doplnit. To by došlo spíše k předávkování. Nedostatek vitamínu D povede podle Flegra k vyšší smrtnosti viru, podobně jako jsme to viděli na jaře. Spíše to ale bude ještě horší. “Smrtnost byla v první vlně možná až 3x vyšší, než je nyní. Není jasné, zda to bylo jen tím, že jsme se naučili více chránit starší a nemocné a že se lékaři naučili s nemocí lépe bojovat, nebo i naší nižší obranyschopností v chladných měsících.

Profesor Jaroslav Flegr se však domnívá, že bychom alespoň mohli využít zkušenosti z druhé vlny, kterou jsme si sami vytvořili. Díky tomu budeme moct včas přijmout taková opatření, abychom třetí vlnu pro změnu zvládli opět lépe.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
60 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Olga
13 dní

Měl pravdu od samého začátku. Bohužel si z něj lidi akorát dělali srandu kvuli vzhledu atd. Kdyby ho brali vážně, mohlo být vše jinak.

Evicka
Evicka
13 dní
Reply to  Olga

…..to Hamáček ho bere opravdu vážně…..založil si firmu s mrazícími auty na mrtvoly….” HamáčekMrazáček !…..a Mrazíkovi šlohnul hůlku mrazilku….aby ušetřil na palivu…

ludmila
ludmila
13 dní

soráč, četla jsem jen nadpis. Dle mých celoživotních zkušeností, s mrazem respiračních chorob ubývá a to dokonce i u zvířat. Je zajímavé, že loni touto dobou jsme o kovidu nevěděli, ale pán ví, jak se bude vir chovat v zimě. A když Peková tvrdí, že tu bude do Vánoc, tak je neseriozní. Zajímavé.

flodur
flodur
13 dní
Reply to  ludmila

Soráč,tenhle zmetek není běžná respirační choroba.Nebo máte jinou celoživotní zkušenost?

Lenka
12 dní
Reply to  ludmila

protože doktorka Peková se už minimálně jednou spletla a nikdy neodhadla situaci dopředu správně. prognózy profesora Flegra se naopak zatím vždy vyplnily, jeho matematické modely sedí.

Last edited 12 dní by Lenka
Janek Krátký
Janek Krátký
13 dní

Tenhle pán má evidentně “všech pět pohromadě”. Nakecal už takových nesmyslů a hovadin, že by ho mohl Babiš nebo Prymula konečně stáhnout. Jako davový štváč se osvědčil výborně. Svoji úlohu splnil, takže ho zase můžete zavřít do jeho vypolstrované cely.

anonymous
anonymous
13 dní

Tak si běž pro jistotu pro lopatu ať můžeš kopat hromadný hroby 🙂

kachle
kachle
13 dní

pico..kde tohleto vyhrabali??????

kachle
kachle
13 dní

zdechni kryple!!!

RzR
RzR
13 dní
Reply to  kachle

Ty jsi kokot….

Miloš Janeček
Miloš Janeček
13 dní

Přestaňte kritizoval, hledat chyby, které už stejně nejdou napravit. Dodržujeme doporučení vlády ( ať je jaká je), určitě to jsou opatření, která jsou životně nutná. Přežijeme, jen musíme být disciplinovaní!!!

Evicka
Evicka
13 dní

…..bééééé……

Jirka
Jirka
13 dní

Podle mě tento vzdělaný chlapík má pravdu.Vláda Vám to tají a on Vám to píše tak jak to je.Však uvidíte sami…

RzR
RzR
13 dní
Reply to  Jirka

Přesně…

Stano
Stano
13 dní
Reply to  Jirka

A co dělaly jiné státy, když tam mají teď stejné potíže ? V létě byly nějaké festivaly, různé akce a nic se nedělo. Najednou za 3 týdny je vše jinak. V podstatě domácí vězení od března už stačilo.

Evicka
Evicka
13 dní
Reply to  Jirka

…..spíš zdělaný……

jan
jan
13 dní

Flégr si myslí, že všichni kolem jsou hloupí, jenom on je hňup…

marta
marta
12 dní
Reply to  jan

On už v životě něco dokázal a vaše vyjadřování o takovém člověku svědčí že vy umíte urážet a ne diskutovat na úrovni jako 50= tady pisatelů. Kde je úroveň komunikace,zkuste to prosím bez urážek vzdělaných a moudřejších.

Alena
Alena
13 dní

Nevím, kde jste tohoto pána najednou našli, že k nám promlouvá ze všech možných stran a straší nás. Do teď nebyl nikde vidět a poslední měsíc je ho všude plno. Dostávám strach už jen při pohledu na něj. Myslím, že v dnešní době jsou potřeba pozitivní zprávy a ne katastrofické scénáře.

Standa
Standa
13 dní
Reply to  Alena

Souhlasím. I kdyby se “této vlně k-viru dalo zabránit”.. pokud nemá autor článku návod na stroj času, tak takové prohlášení současnou situaci moc nezlepší..

Radek
Radek
13 dní
Reply to  Alena

Nevím, kde, případně co jste doteď četla, ale pan Flegr je tu už dost dlouho a to tak, že ho zaregistroval i pan Hamáček. A to proto, že jeho předpovědi se na rozdíl od samozvaných rádoby specialistů na infekční choroby, naplňují až s děsivou přesností. Neradno jeho předpovědi brát na lehkou váhu. Upřímně – kéžby se pletl, ale zatím to má přesný.

Jarka
Jarka
13 dní
Reply to  Alena

Madam, to že jste o prof. Flegrovi dosud neslyšela neříká nic o něm ale o Vás… Já nejsem z oboru a přesto jsem už v průběhu minulých let slyšela o řadě jeho zajímavých výzkumů a objevů. Z běžných médií (i když tipuji, že v Šípu nebo Pestrém světe o nich asi nepíšou, neb asi nejsou pro tyto plátky dostatečně šokující). Na problém s podzimním šířením coronaviru se pan Flegr snaží upozornit již nejméně od konce léta a sklízí stále jen podobné hejty jako je ten váš, které rozebírají v prvé řadě jeho zevnějšek. Já ho obdivuji, že to ještě nevdal.… Číst vice »

Klara
Klara
13 dní
Reply to  Alena

Jaké pozitivní zprávy? Situace je špatná, přibývá hospitalizovaných lidí a ubývá zdravotních pracovníků. Co tam chcete psát pozitivního, nechápu.