Jaroslav Flegr: této vlně koronaviru se dalo zabránit. V zimě bude mnohem nakažlivější a více smrtící

Evoluční biolog Jaroslav Flegr je přesvědčen o tom, že aktuálně probíhající vlně epidemie koronaviru se dalo zabránit, respektive se dalo zajistit, že nebude zdaleka tak hrozivá, jaká nakonec je.

Babiš zařídil druhou vlnu, která nemusela přijít

Z první vlny epidemie jsme se nepoučili, protože jsme ji pomocí zavedeních opatření rychle zastavili. Pan Babiš nám za vydatné pomoci některých zubařů, onkologů a kardiochirurgů zařídil druhou vlnu, a s ní druhou šanci se poučit,” napsal Jaroslav Flegr ve svém článku pro deník Mix24.cz s tím, že z první vlny jsme se bohužel nepoučili dostatečným způsobem.

Je přitom s podivem, do jakého stavu jsme se dostali v době, kdy koronavirus ještě není v úplně ideální kondici, nebo spíše nemá takové podmínky pro ideální šíření. Česko naopak v tomto mělo šanci, protože babí léto trvalo velmi dlouho. Už ale skončilo, a tak přicházejí těžší časy. Ty se naplno rozjedou až v zimě.

Poroste nakažlivost i smrtnost

Podle Jaroslava Flegra se totiž nakažlivost koronaviru odvíjí od venkovních teplot. “Je však dosti pravděpodobné, že s poklesem průměrných teplot během opravdového podzimu, zimy a předjaří, se nakažlivost choroby výrazně zvedne. V současnosti je index nakažlivosti asi 2,6 a pomocí epidemických opatření jsme reprodukční číslo viru srazili na 1,4. V březnu však byl index nakažlivosti zhruba dvojnásobný (5,7), takže při stejných opatřeních by nejspíš bylo zhruba dvojnásobné i reprodukční číslo viru.

Svou roli bude podle Flegra hrát také to, že v zimě už lidé vyčerpají své zásoby vitamínu D z léta. Právě tento vitamín důležitým způsobem podporuje imunitní systém a ukazuje se být efektivní zbraní proti Covidu. Jeho hromadění v těle je ale dlouhodobé a nelze ho jen tak doplnit. To by došlo spíše k předávkování. Nedostatek vitamínu D povede podle Flegra k vyšší smrtnosti viru, podobně jako jsme to viděli na jaře. Spíše to ale bude ještě horší. “Smrtnost byla v první vlně možná až 3x vyšší, než je nyní. Není jasné, zda to bylo jen tím, že jsme se naučili více chránit starší a nemocné a že se lékaři naučili s nemocí lépe bojovat, nebo i naší nižší obranyschopností v chladných měsících.

Profesor Jaroslav Flegr se však domnívá, že bychom alespoň mohli využít zkušenosti z druhé vlny, kterou jsme si sami vytvořili. Díky tomu budeme moct včas přijmout taková opatření, abychom třetí vlnu pro změnu zvládli opět lépe.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
60 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kapitán
Kapitán
13 dní

Je to jako věštění od kartářky. Ta zákazníka taky odhadne podle pár otázek a pak mu předpoví to, co on čeká. Kdyby neměl tak početnou skupinu posluchačů, neštěkne po jeho předpovědích ani pes. Netrefil se s tisícovkami mrtvých na září? Nevadí, předpoví je na prosinec…

Jana Moravanská
Jana Moravanská
13 dní

Moc mě nepřekvapuje současný nárůst, protože hygieny pracují tak jak pracují. Pokud budu v kontaktu I několik hodin s osobou, která do dvou dnů poté onemocnění tak mě hygiena kontaktuje až po týdnu s “dobrou radou” přes sms a testy mě neudělají a počkají až jestli se nemoc projeví. Nemusím být ani karanténě. Takže pokud jsem pozitivní bez příznaků, tak mohu nakazit x dalších lidí. A to se teď zřejmě děje. A testy mě neudělají v nemocnici v místě bydliště ale pošlou mě do 60 km vzdálených Pardubic.Stát teď honí lůžka, ale personál I s lůžky má v odborných léčebných… Číst vice »

Chorche
Chorche
13 dní

VELKÁ REVOLUCE roku 2020, po tisíciletí na planetě zemi byli bakterie a viry, nikdo si jich moc nevšímal – tyto potvůrky které způsobovali respirační potíže, atd. v roce 2020 dostali název KORONAVIRUS, COVID – 19, zejména u typů lidí zvaných toho období “ovcí” se tento způsob manipulace osvědčil – zhlouply pod vlivem dezinformací, kalkulací a hraní s čísly, trvalo dlouho než to pochopili. V důsledku toho se změnil život- zaměstnanci byli často propouštěni ze zaměstnání pro rýmu, zvýšenou teplotu, nebo živnostníci a drobní podnikatelé zkrachovali kvůli plošné demenci způsobené tímto “nebezpečným virem” atp. Toho roku se z běžných respiračních potíží… Číst vice »

Koronasaurus
Koronasaurus
13 dní

Nejdříve si přečíst zprávy a pak věštit je krásné.To však neznamená,že situace není vážná.

Evicka
Evicka
13 dní

….už aby se člověk bál….že až pujde na WC….vykoukne na mě z chajsliku …Flégr….
Jestli bude mít na nějaké fotce zítra Flégr na hlavě zvon…tak na mě z toho chajsliku opravdu vykoukl…..!!!!

josef Makarian
13 dní

pan Flegr ma pravdu.Jedna rada jak se bude nicit virus v budoucnosi.
Prosel jsem s tim pred 16 lety kdy jsem umiral na secundarni rakovinu jater. .Poslouchal jsem lekare a pracoval jsem abych si zvysil imunitu mysli.
Metoda je jednoducha ;bylo me 58 let a zasekl jsem se v hlave ze mne je 29 let.V te dobe jsem nemel rakovinu.Za 3 mesice rakovina zmizela a zvetsila se mne imunita.Vzhledem ze myslim timto vekem ocekavam v 75 miminko a bude to holcicka

Eva
Eva
13 dní
Reply to  josef Makarian

🙂 Tleskám Vám a děkuji za povzbuzení! Pomalu pronikám do knížek Dr. Joea Dispenzy (např. Vy jste placebo), který mj. popisuje experiment s přesně stejnými parametry. Dotyční muži také doslova omládli a uzdravili se. Měli k tomu ovšem podporu – dům s dobovými novinami, fotkami atd., aby se do svého mladšího já lépe vžili. Vy jste se dokázal “zaseknout” jen tak, sám, silou vlastní mysli? Úžasné! 🙂 Opatrujte se. Pevné zdraví a šťastnou mysl Vám, Vaší holčičce a její mamince 🙂

Last edited 13 dní by Eva
josef Makarian
12 dní
Reply to  Eva

dekuji Vam pani Evo.Budoucnost da za pravdu tomu co jsem prozil.V tehle dobe je prilis brzo aby lide zily dlouho nebot by to byl kolaps vlady kdyz nejsou pripraveny davat penzi do dlouheho veku.
V budoucnu se bude vse lecit a nicit vsechny viry mysli.Coz lide nechapou a lekarny prestanou existovat.
Moje cestina je pod psa nebot ziji 45 let Edmontonu ,Alberta.

Fikusek
Fikusek
13 dní

Ten už to má taky v kouli pomotaný. Lidi budou umírat ne z nedostatku vitamínu D, ale že po těch ročních restrikcích budou psychicky a ekonomicky vyčerpaní a bez nějakých vyhlídek na ukončení téhle frašky.

gold1
gold1
13 dní
Reply to  Fikusek

Presne tak–vladnouci elita/nejen ta dnesni/dlouha leta drancovala tuto zemi a ted ji zasadila posledni ranu.Vetsina obycejnych lidi ma mnohem vetsi starosti s tim,jak zaplati najem a co budou jist nez jestli se nakazi nejakou chripkou.Mocipani uz jsou natolik odtrzeni od reality pri svych 100 a vice tisicovych prijmech,ktere si vyplaci i behem koronakrize,ze jim naprosto unika bezvychodnost a neutesenost situace mnohych obyvatel teto zeme.A ministr zdravotnictvi postrada jakoukoliv sebereflexi,kdyz po letech podfinancovavani zdravotnictvi ted apeluje na lekare v zahranici aby prispechali na pomoc.Vzdyt zdravotnici se dosud nedockali ani odmen za jaro.Zato urednici a politici urcite ano!!! Jen tak mimochodem-spousta luzkovych… Číst vice »

jája
jája
12 dní
Reply to  gold1

No a co na to ODS v 90 letech a jejím tunelováním? Klasicky NIC,No jejich kritika spolu dalším smetím některých stran a co by oni,ale ONI jen dokážou kritizovat a nikoliv podat konstruktivní návrhy.
No jo.Lidi zapomínají

Tomáš
Tomáš
12 dní
Reply to  jája

…a Vy zase bijete černochy…

jája
jája
12 dní
Reply to  Fikusek

další chytrý

james bond
james bond
13 dní

V současnosti je index nakažlivosti asi 2,6 a pomocí epidemických opatření jsme reprodukční číslo viru srazili na 1,4. V březnu však byl index nakažlivosti zhruba dvojnásobný (5,7), takže při stejných opatřeních by nejspíš bylo zhruba dvojnásobné i reprodukční číslo viru.

nerozumím asi jsem jenom james bond

Vladimír Bohm
13 dní

Všechna současná opatření – roušky, omezení setkání – jsou na fyzické úrovni. Jsou důležitá a je samozřejmě potřeba je dle vládních nařízení dodržovat, ale nikdy nemohou koronavirus eliminovat, mohou pouze mírně snížit jeho šíření. Koronavirus je reakcí přírody na kvalitu našich mezilidských vztahů. Příroda neustále vytváří harmonii na všech jejích úrovních – kamenné, rostlinné, živočišné a lidské. Bohužel lidstvo a způsob našeho jednání zcela vybočuje z harmonie a jednoty, na níž je příroda postavena a kterou rozvíjí. Lidská společnost usiluje o získání výhody nad druhými ve svůj vlastní prospěch a z tohoto chování pramení narůstající nenávist mezi lidmi, jež se… Číst vice »

Jana
Jana
13 dní

Pro všechny co jsou úplně mimo:tohoto pána nikde najednou nenašli,tento pán to říká a varuje vládu už dlouho.

Chorche
Chorche
13 dní
Reply to  Jana

ano po věky věkůů

marta
marta
12 dní
Reply to  Jana

A také kdyby lidé měli paměť tak tento člověk má stále pravdu a vždy, opakuji vždy se vyplnila jeho předpověď. Já mu od počátku věřím a takovým bychom měli více naslouchat.Velmi vzdělaný,chytrý a rozumný člověk. Na jaře mu měli více naslouchat a dbát jeho pokynů.

Kapitán
Kapitán
12 dní
Reply to  marta

Jak to tu čtu, tak nejhorší je smrt z vyděšení.

Marie
Marie
12 dní
Reply to  marta

přesně tak, jeho prognózy, dokonale vycházejí, narozdíl od prognóz paní Pekové a dalších.