Je levnější umýt nádobí v myčce, nebo ručně ve dřezu. Nečekaný výsledek prozradil, že Češi dost chybují

Ještě nedávno bylo běžné ručně umývat nádobí ve dřezu. Ale s rostoucím vývojem technologií a vyšší dostupností myček se stále více lidí začalo ptát, co je levnější a účinnější způsob mytí nádobí. Proto se několik výzkumných institucí rozhodlo tuto otázku objasnit.

Co je výhodnější?

Každý z nás už určitě někdy zvažoval, co je pro něj výhodnější – nechat nádobí umýt v myčce, nebo si ho vydrhnout ručně ve dřezu. Rozhodování může být obtížné, protože na výsledku se podílí několik faktorů, jako je cena energií, typ myčky, způsob mytí a další. Výzkumy ukazují, že Češi často volí neefektivní metody mytí nádobí, což se negativně projevuje na našem časovém rozvrhu i peněžence.

Přestože nelze uvést přesná čísla, můžeme se na základě průměru faktorů dostat k dobrému odhadu, co se víc vyplatí. V každém případě platí, že myčka nám ušetří čas a úsilí, které můžeme využít na jiné aktivity. Co se týče spotřeby vody, zde záleží na způsobu mytí. Pokud neoplachujete nádobí pod tekoucí vodou, může být spotřeba vody při ručním mytí nádobí nižší než u myčky.

Foto: Shutterstock

Myčka versus mytí nádobí pod tekoucí vodou

Pokud si myjete nádobí pod tekoucí vodou, nemáte šanci konkurovat myčce. Avšak pouze tehdy, když myčku pouštíte až poté, co je plná. V tomto případě je myčka mnohem výhodnější. Pokud však používáte malý pramínek vody a myjete rychle, může být spotřeba vody při mytí pod tekoucí vodou kolem 12-20 litrů. Pokud však otevřete kohout úplně, průměrná spotřeba vody může dosáhnout až 30 litrů na jedno mytí. Někteří lidé dokonce během mytí nádobí zapomenou zavřít kohout a jejich spotřeba dosáhne až 40 litrů na jedno mytí.

Rozhodnutí je na vás

Nicméně pokud máte starší typ myčky nebo neumýváte nádobí pravidelně, může být spotřeba vody a energie vysoká. V takovém případě je levnější a ekologičtější zvolit ruční mytí nádobí. Na druhou stranu, pokud máte k dispozici novější typ myčky s energetickým štítkem A++, může být její provoz levnější než ruční mytí.

Nakonec se vždy jedná o individuální rozhodnutí, ale je dobré mít na paměti, že efektivní používání myčky nám může ušetřit nejen čas, ale také peníze a přispět k ochraně životního prostředí.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Juraj
Juraj
1 rok

Bohužel nezmiňujete náklady na provoz, jako sůl, tablety a údržbu myčky, aby byla čistá.

Mirek
Mirek
1 rok
Reply to  Juraj

Souhlasím pro 2 osoby se vyplatí mýt
pod tekoucí vodou.

Kateřina
Kateřina
1 rok

Myčka (vyšší střední třída dobré značky A++) skoro vždy plná po okraj k prasknutí a ručně myji vždy pod hodně horkou vodou se středním až vyšším proudem – extra důkladně, všechny strany (nesnáším špinavé a umastěné nádobí). Takže spotřeba vody u ručního je pro mě opravdu vysoká a navíc, speciálně u hrnců a pánví, než to člověk objede houbičkou, otočí a řádně oplachne, tak je kýbl vody v tahu 🙄
Nemluvě o ušetřeném času 😊

Last edited 1 rok by Kateřina