Je to tady. Dochází klíčová potravina, lidé dělají velké zásoby. Přichází těžké období

Lidé si v minulých desetiletích velmi rychle zvykli na to, že je kdykoliv dostupné jakékoliv zboží, na které si zrovna vzpomenou. Příjemné je to u všech produktů, ale velmi důležité je to především u potravin, zejména těch základních.

Přestává to fungovat

Je přitom až neuvěřitelné, jak dlouho jsme v tomto stavu všeobecné hojnosti vydrželi. Až na naprosté výjimky prakticky nikdy v obchodech nebyly nějaké významnější výpadky důležitých potravin. Když si přitom uvědomíme, že dávno nejsme soběstačnou zemí a jídlo se k nám dováží ze všech koutů nejen Evropy, ale celého světa, je to o to obdivuhodnější.

Jak se ale zdá, tyto doby pravděpodobně končí. Určité náznaky se objevovaly už v posledních letech, kdy se začalo hovořit o konci éry globalizace, kdy prakticky všichni spolupracovali se všemi a třeba potraviny se vyráběly tam, kde to bylo zrovna nejlevnější.

Tak se například stalo, že se z Indie stal největší exportér rýže, který na celosvětové trhy vrhá 40 % veškeré produkce této potraviny. Jenže teď přišel velký zvrat. Tato nejlidnatější země totiž vývoz většiny druhů rýže s okamžitou platností zakázala.

Foto: Shutterstock

Lidé už na to nemají

Jak informuje například server AP News, nedostatek rýže na trzích se začal projevovat záhy. A to tím, že ceny začaly prudce růst. Obrovským problémem je to například v Africe, kde už si lidé tuto oblíbenou potravinu, která tvoří základ mnoha jídel, nemohou dovolit. Na dalších kontinentech ji potom začali zákazníci skupovat ve velkém, a to v obavách, že ještě výrazně podraží, což se také děje.

Třeba v Malajsii už aktuálně mají nedostatek rýže, a to navzdory tomu, že se v této zemi pěstuje. Ovšem podobně jako jinde, také zde se na výsledcích zemědělců podepsala špatná úroda

Server ABC News již proto píše o možnosti, že propukne velká potravinová krize, a to na globální úrovni. Nejde totiž pouze o rýži. Prudce rostou třeba i ceny kakaa a velkou neznámou je pro příští měsíce také pšenice, kterou se nemusí z Ukrajiny podařit dostat tam, kde je skutečně potřeba.

To vše může způsobit, že ceny potravin poletí velmi rychle nahoru a spustí mimo jiné druhou vlnu inflace.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Danito
Danito
6 měsíců

Pravidla globálního teroru: 1- zkorumpujeme politiky, 2- nakukáme lidem, že likvidace soběstačnosti je pro jejich dobro. 3- politici ( u nás z ODS ) budou kvákat o tom, že domácí produkci nepotřebujeme a že co potřebujeme, dovezeme. 4- přebereme kontrolu nad průmyslem odkoupením většinového podílu akcií ( většinou stačí získat 2-5% akcií). 5- co nepotřebujeme, necháme zkrachovat. 6- znovu použijeme zkorumpované politiky, kteří uchlácholí veřejnost, že je to v pořádku. 7- zkorumpovaní politici vymyslí zákon, že dovezené zboží, zabalené v cílové zemi je produktem cílové země. 8- vystavíme z dotací cílové země obchodní centra. ( říkalo se tomu investiční pobídka… Číst vice »