Je to tady. Velká firma začala Čechy vyhazovat na dlažbu. A už to jede

Pokud existoval nějaký ukazatel, na který mohla být Česká republika skutečně hrdá, potom to byla míra nezaměstnanosti. Ta se totiž dlouhodobě držela na rekordně nízkých hodnotách, díky nimž jsme se v tomto žebříčku dostávali tradičně na první místo v celé Evropě.

Nepěkné vyhlídky

Tyto zlaté časy plné zaměstnanosti už ale podle všeho končí. Zatím to ještě není nikterak tragické, jelikož kdo opravdu chce, nějakou tu práci si ještě najde. Ale už i statistická čísla potvrzují to, co vidíme odehrávat se v reálné ekonomice. Nezaměstnanost už stoupla na 4 % a očekává se její další růst. Po dlouhých letech bychom se mohli dostat nad pět procent a pokračovat ještě výše. Ostatně, v řadě zemí, kde zkrachoval tradiční průmysl, se míra nezaměstnanosti dostala klidně na 10 až 20 %.

Tak daleko zatím nejsme, ovšem třeba agentura Bloomberg Českou republiku varovala, že jí hrozí velká deindustrializace v důsledku pádu tradičního automobilového průmyslu, na kterém je tato ekonomika doslova závislá. Je zkrátka nejvyšší čas přeorientovat se na podnikání s vyšší přidanou hodnotou. Ale to bude nějakou dobu trvat.

Třeba ve stavebnictví už je krize skutečně hluboká a nezdá se, že by měla někdy v brzké době skončit. Tam už se to zkrátka musí řešit tvrdým propouštěním. Přistoupila k němu i významná tradiční firma Laufen, která vyrábí koupelny a sanitární keramiku.

Foto: Shutterstock

Do kopru to jde všude

Ještě před časem tato společnost expandovala a otevírala nové závody. Teď je ovšem musí utlumovat, jelikož poptávka po vybavení domácností jednoduše klesá. Výrobní závod ve Znojmě je tedy významným způsobem utlumován a nelze vyloučit, že bude uzavřen zcela.

Každopádně už teď to pro 250 zaměstnanců znamená konečnou. Všichni přijdou o práci. A není to tak, že by byli převeleni do jiného závodu. Musí si hledat uplatnění někde úplně jinde. Důvodem jsou podle vedení společnosti především drahé energie, nízká poptávka, ale také legislativní prostředí v České republice, které není k podnikání příliš přívětivé.

Čtěte také: Jak co nejdéle udržet důchodce v práci? Podmínky už se připravují

Nakonec to může jít vcelku rychle a může nastat chvíle, kdy si propuštění zaměstnanci práci už nenajdou. Trend je totiž jasný. Například Škoda Auto už nenabírá a také oznámila, že bude snižovat stavy. Možnosti se najednou prudce redukují.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
2 měsíců

Nejdůležitější věta v článku je,že poptávka klesá. A pokud si odpovíte správně důvody jejího poklesu,pak pochopíte zakopaný kámen……

Josef
Josef
2 měsíců

Která firma to je?

Ladislav
Ladislav
2 měsíců

A tohle všechno naše vláda nevidí nebo nechce vidět? A co udělá proti tomu? Řekl bych, že nic.