Je to venku. Stát dá Čechům poslední ránu. Každá domácnost přijde o 100 tisíc korun. Už od 1. ledna 2024 začnete platit

Stát není schopen zavést taková opatření, aby se financoval efektivněji a rozumněji. Například již v podstatě opustil slib, že sníží počty úředníků. Těch naopak neustále přibývá a stejně tak rostou jejich platy. Nechce se vzdát ani možnosti rozdávat tučné dotace, na kterých by se daly ušetřit velké peníze.

Slevy jen pro někoho

A tak nezbývá, než o peníze stáhnout obyčejné domácnosti. Však ony jich mají dost, myslí si zřejmě zodpovědní lidé, kteří vytvořili konsolidační balíček s nemalým dopadem na finance každé rodiny v České republice. Podle některých propočtů bude mít soubor těchto opatření takový efekt, že průměrná domácnost v tuzemsku přijde o nějakých 100 tisíc korun za rok.

To se zdá být jako nesmyslné číslo, ale vezměte si, že v minulých letech také hodně stouply nominální příjmy, takže ze dvou platů mají dnes lidé k dispozici třeba kolem 700 tisíc korun. Pokud však o sto tisíc přijdou, bude to pro ně stále velká rána.

Předně se omezí možnost čerpání některých slev na dani. Ruší se například sleva na studenta a v případě slevy na manželku přichází nepříjemné omezení. Tuto slevu ve výši nějakých 25 tisíc korun ročně budou moci čerpat už jen ti, kdo pečují o dítě do tří let věku. Některé domácnosti tak o tuto částku, kterou dosud reálně měli k dispozici, přijdou.

Foto: Shutterstock

Peníze už neušetříte

A to zdaleka není všechno. Zruší se rovněž školkovné. Například letos si lidé mohou daň snížit až o 17 300 Kč, které vydali za náklad spojený s umístěným dítěte do školky. Od příštího roku to možné nebude. Takže opět, tuto částku už vám nikdo nevyrovná a vy ji jednoduše budete muset zaplatit ze svého. Dnes se přitom běžně platí i za státní školky, takže to byla úleva skutečně pro všechny.

Tím to ale ani zdaleka nekončí. Více peněz si musí připravit ti, kdo vlastní byt nebo rodinný dům. A to jednoduše proto, že roste daň z nemovitosti na dvojnásobek. Z podobného ranku, ale z druhé strany, se pak připravte na snížení státní podpory na stavebním spoření ze dvou tisíc na pouhý 1000 Kč. Pakliže tak máte zřízeny smlouvy na všechny členy rodiny, přijdete klidně o čtyři tisíce.

Čtěte také: Nový obchod v Česku mění pořádky. Za zboží zaplatíte třetinu běžné ceny, lidé šetří velké peníze

Velkou neznámou s velmi negativním potenciálem jsou potom změny v DPH. Zde se přesouvají položky z jedné kategorie do druhé a hrozí, že obchodníci toho využijí ve svůj prospěch, kdy si jednoduše navýší marže a neposkytnou patřičné slevy.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bedřich
Bedřich
4 měsíců

A lze vůbec očekávat něco jiného od této arogantní vlády

Ivona
Ivona
4 měsíců

Tak se mi zdá, že dnes je větší socialismus, než v jeho éře před rokem 89. Na všechno existují slevy

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
4 měsíců

Chytří lidé jezdi buď do Polska nebo nakupují minimum, maximálně na 2-3 dny a šetří, kde se dá. Však až Stanjurovi spadne výběr DPH ještě více než teď, tak přestane s těmhle blbostma.

Petr
4 měsíců

O chytrosti to není, některým to pomůže s těžkou finanční situací, jiní to mají blízko přes hranice tak bezva výlet.

Marie
Marie
4 měsíců

Madam by něco měla udělat se svou mozkovou inflaci.Ale je vidět,že ani s morálním kreditem to není žádná hitparáda.Vic si nechám raději pro sebe,těch deníků asi bylo málo,protože co píše jsou jen blafy.

Jiří
Jiří
4 měsíců

Pěkně nás odrbou.Hlavně že je spoustu miliard na stihačky,rakety a Ukrajinu.Pane bože za co trestáš tento prostý lid.👍☹️

Alena Pazderova
Alena Pazderova
4 měsíců

Vláda si přidává a obyčejní lidé se mají jít past? Sme oba v důchodu kde na to máme brát? Takovou vládu nechci a nejsem sama

Radek
Radek
4 měsíců

Konečně každý bude žít za své, podle svých schopností a vzdělání. Ne proto že je má děti, ty dokáže plodit každý Indian a naštěstí budeme mít tady děti slovenských a ukrajinských migrantů

Bhumil Douša
Bhumil Douša
4 měsíců

Jak se tohle slučuje s doporučeními, aby si lidé sami šetřili od 25 let na důchod. Aby je lidé Fialova charakteru mohli kdykoliv okrást a to bez problémů???????

Pépé
Pépé
4 měsíců

A to školkovné autor nějak zapoměl pokrátit o patřičná procenta. Jak je správně uvedeno, odpočítává se od základu daně, daň je 15% čiže o pouhou patnáctinu z toho ona hypotetická rodina příjde. Ano, samozřejmě, připočitáme dědačka, babičku, pratetičku atd… a k těm kýženým 100.000 se dostaneme, kdykoli se nám to bude hodit.
Jinnak je to slátanina non plus ultra.

Tomáš
Tomáš
4 měsíců

Což je samozřejmě lež. Žádná normální domácnost o 100 tisíc nepřijde. To jsou zcela hypotetické výpočty, všichni trochu zchudneme, ale nikoho se nebudou týkat všechna tato omezení naráz. Ale když stát léta rozhazoval, tak teď musí šetřit. Věci jako školkovné byly jen předvolební dárečky voličům.

Veronika
Veronika
4 měsíců
Reply to  Tomáš

Stát nerozhazoval léta, ale za poslední vlády P. Fialy a stále rozhazuje na dluh, jen pitomí stále kývou hlavou. Lidé zchudnou jen proto, že pán je špatný hospodář. Hospodář který sám sežere husu a čeledínovi hodi kost.

Jiřina Kalčíková
Jiřina Kalčíková
4 měsíců
Reply to  Tomáš

Přesně tak.