Jediná rostlinka zajistí úrodu 10 kilo brambor. Nejzkušenější pěstitelé prozradili tajemství

Brambory patří mezi plodiny, bez nichž by náš život, především ten gastronomický, byl mnohem chudší. Jistě také proto je najdeme i v mnoha zahradách domácích pěstitelů.  

Obecně vzato se brambory pěstují celkem snadno, obzvláště v mírných klimatických pásmech. Přesto existuje řada věcí, které se mohou pokazit. Navzdory naší snaze nás může zaskočit malá úroda nebo drobné, shnilé, strupaté či děrované hlízy.

Dosáhněte lepší úrody

Pokud už jste se s těmito problémy setkali, třeba vám některý z našich tipů pomůže k lepším výnosům.

K zasetí si vyberte správné brambory.  Myslete na to, že z malých hlíz budete mít hodně malých brambor a z těch velkých zase méně větších. Malá brambora bude muset sbírat živiny na dlouhou cestu k povrchu. To zpomalí její růst a někdy zemře vyčerpáním ještě před cílem. Hlíza by proto měla být bez chorob, dobře naklíčená s maximálně 10 klíčky a vážit 30 – 40 gramů.

Sázejte raději celé brambory, ty pokrájené jsou více náchylné k hnilobě. Pokud ale máte opravdu velké hlízy a potřebujete je nakrájet, obalte řezy do popela asi 24 hodin před výsadbou, abyste riziku hniloby předešli. I nařezané naklíčené kusy by měly vážit 30 – 40 gramů.

Brambory nejsou kořeny rostlin, ale jejich stonky. Proto je potřeba sázet je dostatečně hluboko, aby jejich podzemní stonky – klíčky – byly co nejdelší. Čím je stonek delší, tím více brambor umí vyprodukovat. Hlíza tak navíc bude mít přístup i k živinám, které jsou v půdě hlouběji.

Foto: Shutterstock

Bramborám se bude dařit

Všechna potřebná hnojiva dejte do půdy 4 – 6 měsíců před výsadbou, aby měly čas se do ní začlenit. Do vykopané brázdy dejte i spadané listí a vaječné skořápky. Do písčité půdy přidejte kompost a pro lepší růst kávovou sedlinu, jílovitou půdu připravte na výsadbu přidáním prášku do pečiva a dřevného popela. Nezbytnými hnojivy pro vaši bohatou úrodu jsou pak draslík a dusík. Používejte hnojiva bez chloridů, na které jsou brambory velmi citlivé.

Bramborám se bude nejlépe dařit v půdách s pH mezi 5,2 a 6,4. Pokud potřebujete, aby byla vaše půda kyselejší, přidejte do ní jehličí, dubové listy nebo citrusy. Pokud má problémy se zásaditostí, přidejte síru.

Brambory dostatečně zalévejte. Nenechte rostliny zvadnout, protože zvadlé rostliny opět sníží vaši úrodu.

Pokud bude vaše půda příliš hutná, zasadíte na malý prostor příliš mnoho brambor nebo hlízy uložíte do mělké země, nebudou mít dostatečný prostor k růstu a to se opět projeví negativně na vaší úrodě. Z příliš hutné země navíc sklidíte příliš malé hlízy.  

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

K opravě: “Všechna potřebná hnojiva dejte do půdy 4 – 6 měsíců před výsadbou, aby měly čas se do ní začlenit.”

A díky za zde obvyklé pobavení: “Brambory nejsou kořeny rostlin, ale jejich stonky. Proto je potřeba sázet je dostatečně hluboko, aby jejich podzemní stonky – klíčky – byly co nejdelší.”😁

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Odjakživa jsme hnůj (organický) zapravovali do země těsně před výsadbou a vždycky jsme měli velkou úrodu…umělá hnojiva jsme nepoužívali nikdy.

Rostliny brambor se během vegetace přihrnují – právě proto, aby vytvořily co nejvíce kořenů a tím pádem i hlíz – není tedy třeba je sadit kdovíjak hluboko do země. 😛