Jediný pohled do zrcadla prozradí nedostatek minerálu v těle. Doplňte ho, než deficit napáchá větší škody

Pokud máte v těle nedostatek minerálů, prozradí vám to stav vaší pokožky i pobledlá pleť. Přidává se chronická únava, padání vlasů, nervozita, nesoustředěnost, poruchy paměti, chudokrevnost, snížená imunita nebo rozvoj závažných onemocnění, jako je třeba cukrovka. 

Minerály jsou anorganické látky, které si tělo neumí samo vyrobit. Musíme je přijímat v potravě, v nápojích nebo výjimečně v potravinových doplňcích. Mezi hlavní minerály patří železo, hořčík, vápník a zinek. Jak konkrétně poznáte, že trpíte nedostatkem některého minerálu? Zda trpíte nedostatkem některého z minerálů, zjistíte, pokud si necháte změřit jejich hladinu ve vzorku krve nebo moči.

Železo a jeho nedostatek

Železo patří k hlavním stavebním kamenům červených krvinek a při nedostatku železa hrozí pobledlost a únava doprovázející chudokrevnost – anemii. Hlavním zdrojem železa je červené maso a vnitřnosti. Alternativními zdroji jsou luštěniny, ořechy, ovoce a zelenina, jako červená řepa, hlávkový salát, brokolice a meruňky.

Nedostatek zinku

Když máme v těle málo zinku, dojde ke zpomalení buněčného dělení a zhoršení kvality pleti. Akné, vyrážky a zhoršení hojení ran jsou projevem nedostatku zinku. K jeho nedostatku jsou náchylnější kuřáci. Potraviny s vysokým obsahem zinku jsou vaječný žloutek, fazole, dýňová semínka a játra.

Vápník a jeho nedostatek

Vápník je především v kostech a zubech. Jeho nedostatek vede k osteoporóze – řídnutí kostí a ke zvýšené kazivosti zubů. Největší potřebu vápníku mají těhotné ženy, senioři a dospívající děti. Nejlepším zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, mák, sezam, mandle a lískové ořechy.

Nedostatek hořčíku

Nedostatek hořčíku se projevuje velkou únavou, dlouhodobým nedostatkem energie a neschopností se soustředit. Extrémně nízká hladina může způsobovat i svalové křeče. Nejlepší přírodní zdroje hořčíku jsou banány, mandle, tmavá listová zelenina a kvalitní hořká čokoláda.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments