Jídlo, které způsobí pokles mozkových funkcí do 4 týdnů. Hrozí ztráta paměti a vážný zánět

Lidé se obvykle velmi obávají toho, že by je postihl jakýkoliv problém související s mozkem. Platí totiž, že jakákoliv mozková porucha se velmi obtížně léčí a ve většině případů je to nemožné. Obzvlášť pokud jde o neurodegenerativní poruchy, které mohou vyústit v demenci. Přesto jen velmi málo dbá o to, aby měl takovou životosprávu, která co možná nejvíce snižuje pravděpodobnost takového vývoje.

Vědci stále upozorňují na potraviny, které nejsou z tohoto hlediska vhodné. Teď znovu zdůraznili, kterému jídlu je třeba se vyhýbat.

Znepokojivá zjištění

Mnohé studie uvádějí, že strava je nezbytná pro snížení rizika kognitivních poruch a demence. Již dlouho je známo, že diety, které kladou důraz na omega-3, jsou optimální pro zdraví mozku. V nové studii vědci poukázali na škodlivé účinky konzumace zpracovaných potravin a varují, že mohou způsobit „významné deficity paměti“ již za čtyři týdny.

Nový výzkum vyzdvihl ochranné účinky omega-3 na mozek a ukázal, že téměř úplně snižuje zánětlivé účinky související s demencí u starších potkanů. Výsledky publikované v časopise Brain Behavior and Immunity naznačují, že omega-3 DHA může působit proti zánětlivým účinkům zpracovaných potravin.

Vědecký tým zároveň varuje před zpracovanými potravinami, které nejsou vhodné pro zdraví mozku a vysvětlil, že zánět v mozku je evidentní již po čtyřech týdnech konzumace rafinovaných potravin.

Autorka studie Ruth Barrientosová z Institutu pro výzkum behaviorální medicíny na Státní univerzitě v Ohiu uvedla: “Skutečnost, že tyto efekty vidíme tak rychle, je velmi alarmující. Tato zjištění naznačují, že konzumace zpracované stravy může způsobit významný a náhlý deficit paměti. Ve stárnoucí populaci má rychlý pokles paměti větší pravděpodobnost, že přejde do neurodegenerativního onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Když si to uvědomíme, možná dokážeme omezit zpracované potraviny v naší stravě a zvýšit konzumaci potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny DHA, abychom buď zabránili nebo zpomalili tento postup.

Foto: Shutterstock

Zánět může způsobit ztrátu paměti

K těmto výsledkům se vědci dopracovali díky experimentu, kterému se podrobili potkani. Odborníci vyrobili potraviny, které se podobají výrobkům s dlouhou trvanlivostí, jako jsou bramborové lupínky a jiné pochutiny. Tříměsíční a 24měsíční krysy měly normální stravu, zpracované potraviny nebo stejné zpracované potraviny, ale doplněné o omega-3 DHA. Výsledky odhalily významné zvýšení ukazatelů zánětu u hlodavců, kteří jedli pouze zpracovanou stravu.

Starší krysy na zpracované stravě vykazovaly známky ztráty paměti, které nebyly u mladých hlodavců evidentní. Hlodavci, kterým byla přiřazena zpracovaná potrava doplněná o DHA, byli naopak chráněni před zánětlivými reakcemi a ztrátou paměti. Tým dospěl k závěru, že omega-3 mastné kyseliny DHA zabraňují ztrátě paměti a také vzniku zánětlivých účinků u potkanů.

Jde o stravování, jehož součástí jsou potraviny s nízkým obsahem tuku, ale velmi zpracované. Nemají vlákninu a obsahují rafinované uhlohydráty, které jsou také známé jako nekvalitní látky. Lidé, kteří jsou zvyklí sledovat informace o výživě na etiketách výrobků, by měli dbát na vlákninu a kvalitu uhlohydrátů. Tato studie ukazuje, jak jsou tyto věci důležité,” uvedla Barrietsová.

Co se týče konkrétních výsledků experimentu, hlodavci pozapomněli na dobu strávenou na neznámých místech během několika dní, což naznačuje, že došlo k poškození hypothalamu. Navíc se zdály být méně vnímavé na podněty strachu, což naznačuje, že v amygdalu mohou být abnormality.

Amygdala u lidí je zapojena do vzpomínek, které se pojí s emocemi, událostmi vyvolávajícími strach a úzkost. Pokud je tato oblast mozku nefunkční, signály, které předpovídají nebezpečí, mohou vést ke špatným rozhodnutím,“ vysvětluje odbornice.

Vědkyně zdůraznila, že výsledky by neměly být interpretovány jako nějaké „potvrzení“ pro lidi, že mohou konzumovat zpracované potraviny, pokud užívají doplněk DHA. Namísto toho Barrientosová vysvětlila, že zaměření se na zlepšení stravy je nejbezpečnější sázkou, jak nepřijít o svou paměť.

Foto: Shutterstock, zdroj: Osu.edu

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Nechápu, jak jsme mohli vůbec udělat tolik zkoušek za semestr, když jsme si vlastně vymývali mozek takovýmito strašlivými potravinami – a ne 4 týdny, ale 5 let! 😀
Nebo že by to bylo tím, že nejsme potkani?