Jód je pro zdraví organismu zásadní. Rozpoznejte signály, kterými dává tělo najevo jeho nedostatek

Jód je klíčová složka hormonu tyroxinu, který je vylučován štítnou žlázou. Velice důležité je proto konzumovat dostatek potravin, díky kterým můžeme do těla jód doplnit. Podívejme se, jaké jsou příznaky nedostatku jodu v těle.

Pro doplnění jódu do těla je vhodné konzumovat jodizovanou sůl, mořské ryby, mušle, sushi, mořské řasy, mléko a vaječný žloutek. Příznaky nedostatku jódu se projevují takzvanou hypotyreózou, nízkou hladinou hormonu tyroxinu. Pokud se u vás projeví námi popsané symptomy, vaše tělo nutně potřebuje doplnit jód do těla.

Potíže s vlasy, pletí i pokožkou

Pokud vás pokožka svědí a nadměrně vám vypadávají vlasy, může jít o známku toho, že vaše tělo potřebuje více jódu, který udržuje pokožku hydratovanou, lépe hojí poranění i jizvy a dokonce oddálí výskyt vrásek na naší pleti.

Snížená odolnost proti chladu

I když venku není žádné velké chladno, ale vy se choulíte zimou a balíte do bundy či do deky, může jít o nedostatek jódu. Obzvláště v případě, že ostatní kolem vás chodí v tričku. Metabolismus se v důsledku nedostatku jódu zpomalí.

Přibývání na váze

Pomalý metabolismus má i další nepříjemný dopad. Následkem zpomaleného metabolismu můžete přibírat na váze, i když se nepřejídáte a jídelníček se nezměnil.

Potíže se zácpou

Se zpomaleným metabolismem se snižuje i trávicí aktivita a může se objevit zácpa. Pokud jste výrazně nezměnili stravovací návyky, může to být nedostatkem jódu.

Nadměrná únava a pocit slabosti

Problémy se štítnou žlázou provází i zvýšená únava a pocity slabosti. Pokud jste unavení i bez fyzické námahy, zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na jód.

Zhoršená schopnost soustředění a potíže s pamětí

Pokud máte nižší hladinu tyroxinu, sníží se vám i takzvané hipokampy, tedy oblasti mozku zodpovědné za regulaci dlouhodobé paměti. Přichází schopnost se soustředit a zapamatovat si nové informace.

Deprese a pocity úzkosti

Deprese a pocity úzkosti mohou nastat i v souvislosti s problémy se štítnou žlázou, která se projevuje vážnými psychickými stavy, které se zhoršují.

Otoky krční oblasti

Jedním z nejčastějších příznaků je jev označovaný jako struma. Štítná žláza abnormálně roste, protože chce tak zvýšit produkci hormonů kvůli nedostatku jódu.

Zpomalený srdeční rytmus a omdlévání

Nedostatek jódu také zpomaluje srdeční frekvenci. Mohou se dostavit i mdloby.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments