Jsou lepší vejce z klecového chovu nebo podestýlky? Čeští vědci to konečně rozsekli

Jde stále o velmi ožehavou otázku. Má způsob chovu slepic nějaký dopad na kvalitu samotných vajíček, která si pak kupujeme v obchodu? Nebo jde spíše jen o morální dilema, kdy zejména klecové chovy jsou v poslední době podrobovány velké kritice. Ostatně, některé obchodní řetězce se postupně rozhodly omezit jejich prodej, jakkoliv na trhu budou ve velkém i nadále. Provozovatelé klecových chovů však namítají, že plní veškeré podmínky a jejich produkt je kvalitní.

Výsledky byly jednoznačné

Je ovšem docela nasnadě, že do kvality vajec se způsob chovu nějakým způsobem promítá. Pokud jedna slepice dostane pouze předpřipravenou krmnou směs, zatímco jiná se může živit třeba i zbytky jídla nebo drobnými škůdci, zřejmě se to nějak projeví.

Podle vědců z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity kvalitu vajec ovlivňuje několik faktor. Těmi hlavními je genotyp slepice, stáří slepice a právě i způsob, jakým je chována.

Vědci se soustředili na to, jak se věk a způsob ustájení slepice podepisuje na krevních ukazatelích, zejména pak na množství celkového cholesterolu, triglyceridů, bílkovin, albuminu a glukózy. Rovněž se zjišťovaly fyzikální parametry vajec, která slepice snášejí, hlavně pak jejich váha, tvar, povrch, podíl skořápky, bílku a žloutku.

A jak to tedy dopadlo? Žádné velké překvapení se nekoná. Mnohem lepších výsledků dosáhly vejce od slepic ustájených na podestýlkách. Ty jsou totiž pro tradiční plemena mnohem lepší. Vejce z těchto chovů mají vyšší hodnoty u těch nejdůležitějších parametrů.

Foto: Shutterstock

Ceny vajec hodně porostou

Lepší výsledky jsou pravděpodobně dány i tím, že slepice na podestýlkách nejsou vystaveny tak velkému stresu jako jejich kolegyně v klecích. Ostatně, v České republice má od roku 2027 na klecové chovy platit zákaz. Výsledkem by tak mohly být i průměrně kvalitnější vejce v obchodech.

Na druhé straně to ale jednoznačně znamená, že si za vejce v budoucnu připlatíme. Už dnes jejich cenu výrazně zvedají rostoucí náklady na přepravu a energie. V důsledku zákazu klecových chovů některé z nich skončí, což sníží nabídku. Jiné se budou muset přebudovat, což s sebou nese náklady. Vše se promítne do výsledné ceny. V příštích letech tak můžeme cenu vajec vidět na rekordních hodnotách.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments