Kápněte citron do mléka. Už nebudete muset kupovat tvaroh v obchodě

Co se stane s citronem v mléce? Dostanete citronové mléko, které asi nebude chutnat příliš dobře. Zato ale citron v kastrolu s horkým mlékem udělá divy.

Nad tímto způsobem zajásají především vegetariáni, kteří neradi slyší o syřidlu z hovězích žaludků. Doma si tak můžete udělat eticky nezávadný měkký tvaroh, který je navíc mnohem lahodnější, než ten kupovaný, anebo indický sýr paneer. Navíc tak můžete upotřebit i jiný druh mléka, jako je kozí a ovčí.

Jaký druh mléka zvolit

Čím tučnější a kvalitnější mléko, tím lepší tvaroh. Tento způsob se hodí zvláště v momentě, pokud máte doma farmářské mléko s nízkou trvanlivostí, které nestačíte spotřebovat a hrozí, že by zkyslo.

Z krabicového mléka tvaroh ale vytvoříte také. Logika věci říká, že mléko lze vždycky srazit. To plnotučné v červeném obalu vám v každém případě zaručí, že z něj vznikne požadované množství tvarohu.

Měkký tvaroh

Postup

Budete potřebovat jen 2 ingredience. Litr mléka a lžíci citronové šťávy. Z tohoto množství budete mít cca 100 g tvarohu.

Dejte do kastrolu mléko s citronem a zahřejte. Jemně míchejte. Postupně se začnou dělat bílé hrudky a oddělovat syrovátka. Až bude syrovátka úplně žlutá, vezměte si sítko. Na sítko dejte plátýnko a vylijte do něj obsah hrnce.

Následně vymačkejte tvaroh v utěrce a máte hotovo.

Syrovátku si také můžete nechat, protože je velmi zdravá, a upotřebit do různých koláčů atp.

Foto: Shutterstock

Paneer

Paneer, neboli v počeštěné verzi panýr, se přidává do indických omáček. Má tu skvělou vlastnost, že se nemůže roztát. Postup je úplně stejný, jen se musí vylisovat. Což je ostatně velmi jednoduché.

Vymačkejte tvaroh a udělejte z něj v utěrce kouličku. Tu dejte na nějakou podložku. Na to všechno dejte ještě nějaké prkénko, které zatížíte třeba miskou plnou ovoce. Nechte lisovat cca půl hodiny a výsledkem bude šťavnatý sýr, vzhledem připomínající mozzarellu.

Foto: Shutterstock

Autor: Martina Hokszová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments