Kdo má občanský průkaz, musí v roce 2024 provést klíčovou věc. Zásadní novinka v Česku

Ačkoliv by mnozí lidé byli nejraději, kdyby určité věci ustrnuly na jednom místě a už se nikdy nezměnily, reálně je život plný nejrůznějších změn a novinek, kterým je potřeba se přizpůsobovat. Jistě, čím jsou lidé starší, tím to mají složitější, ale na druhou stranu zase nejde zastavit jakýkoliv pokrok, obzvlášť když vám může fungování velmi usnadnit.

Skvělá zpráva

Pokud jde o občanské průkazy, tam se z logiky věci mění jen velmi málo, jelikož jde o nejdůležitější doklad každého člověka v České republice a nejde s tím pořád vymýšlet něco nového. To by potom vznikl zmatek a lidé by pomalu nevěděli, jak to používat.

Také proto je tak velké haló kolem novinky v roce 2024, která se právě občanských průkazů týká. Jde totiž o jejich digitalizaci, která se bude v dalších letech více a více prohlubovat. Ačkoliv klasické plastové kartičky ještě nemizí, vývoj k tomu směřuje a lidé by se měli přizpůsobit co možná nejrychleji.

Konečně se splnilo přání mnohých, aby mohli mít vše potřebné v mobilním telefonu. Dodnes totiž museli nosit alespoň občanský průkaz ve fyzické podobě. Teď už to potřeba není a můžete si ho v klidu nahrát do aplikace eDoklady, a začít se s ním běžně prokazovat. Jelikož už i peníze a věrnostní kartičky můžete mít k dispozici v mobilu, vlastně odpadá potřeba nosit peněženku.

Foto: Česká televize

Jak to bude probíhat

Celé to nabíhá od letošního roku, ale je to rozděleno do několika etap, pokud jde o akceptaci digitálního občanského průkazu. Aktuálně ho můžete předkládat například na ministerstvech a vybraných úřadech. Od července potom půjde o kompletní náběh do státní správy, tedy na všechny úřady. A od začátku roku 2025 už to bude zcela běžný ekvivalent plastového průkazu i ve vztahu se soukromými institucemi, jako jsou například banky.

Čtěte také: Největší česká banka pořádně zatopila klientům. Napálené poplatky jsou v roce 2024 nehorázné

Celá aplikace a používání digitálních občanských průkazů v aplikaci eDoklady může mít ještě určité počáteční problémy, ale ty se jistě velmi brzy podaří vyladit.

Foto: Shutterstock, zdroje: DIA, ČT24

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mates
Mates
1 měsíc

Tím myslíte ty e-doklady které se vyhulencům od Bartoše zhroutily? Děkuji, nechci.

Lukáš
Lukáš
1 měsíc

Mně postačí Moje ID a portál občana. Občanka v mobilu je zbytná záležitost. Fialovci by udělali líp, kdyby namísto investování do podobných há ó vé é en vrátili raději peníze seniorům, které minulý rok okradli 👍

Zvoník
Zvoník
1 měsíc
Reply to  Lukáš

O to, co se nechali okrást senioři vládami z minulosti i tou dnešní, kterou tak vehementně volili, tak o to přišli už navěky věkův a nikdo jim to nevrátí. Ani ti dnešní fašističtí mladí Češi!