Největší česká banka pořádně zatopila klientům. Napálené poplatky jsou v roce 2024 nehorázné

Bankovní poplatky se v České republice ve velkém stylu vrací na scénu. Ukazuje se, jak moc důležité bylo působení konkurence v podobě menších bank, které však z trhu postupně mizí. Vše opět začíná ovládat několik velkých bank, které neváhají opět poměrně významně navyšovat poplatky.

O co jim opravdu jde?

Na jeden opravdu nepříjemný upozornil bývalý bankéř České spořitelny Vojta Žižka. Shodou okolností se opřel do svého někdejšího zaměstnavatele za to, že za příchozí zahraniční platbu účtuje skutečně vysoký poplatek, a sice 1000 Kč.

Mám se po zaplacení poplatku 1000 Kč za převod pár tisíc USD na svůj účet cítit zdravější? Půjdete příkladem ostatním a změníte to, nebo zůstane jen u sloganů,” naráží Žižka na skutečnost, že Česká spořitelna má aktuálně velkou reklamní kampaň, kde zdůrazňuje, že se stará o finanční zdraví svých klientů.

Nutno však podotknout, že podobně vysoký poplatek za tuto službu mají i další velké banky. Jde o ČSOB, Komerční banku, Unicredit nebo Monetu. Tyto bankovní domy obvykle argumentují tím, že jinak to zkrátka nejde, jelikož musí platit poplatky i takzvaným korespondenčním bankám, jež do transakcí mimo evropský hospodářský prostor zasahují.

Jenže ono to levněji jde, a to výrazně. Jak ukazují právě zbylé menší banky. Ty totiž za tuto službu unisono účtují desetkrát nižší poplatek, tedy kolem 100 Kč. Jde o Fio Banku, Air Bank a Creditas. Jsou to tedy ony, komu reálně jde o finanční zdraví klientů.

Foto: Shutterstock

Další nehezký případ

Česká spořitelna přitom naštvala i dalšího významného klienta. Tím je podnikatel Michal Bláha. “Posílám pár se euro na jiný účet v České spořitelně a oni za to chtějí poplatek,” zlobí se podnikatel, kterému jde zjevně o princip. “Do jiné banky bych to chápal. Jenže, před odesláním napíšou poplatek 0,20euro a pak z mého účtu odečetli 0,28 eur a z cílového také. V ceníku je, že je to zdarma a pak upraveno, že to stojí 7 Kč.

Klient tady narazil na nepěknou “vychytávku” České spořitelny. Ta sice skutečně deklaruje, že takzvané SEPA platby poskytuje zdarma, jak vyplývá z jejího ceníku. Jenže pouze z účtů, kde se předpokládá provedení měnové konverze, z čehož má banka rovněž peníze, jelikož její kurzy jsou nevýhodné.

Čtěte také: Bankomaty v Česku vás nově oberou o peníze. Stačí jednou zmáčknout špatně a okamžitě platíte poplatek

Pokud ale převádíte přímo eura z cizoměnového účtu, musíte zaplatit poplatek ve výši 7 Kč. A pokud je na druhé straně rovněž účet v cizí měně, tedy nejspíše v euru, opět zaplatíte za příchozí transakci 7 Kč. “A tudy tedy fakt ne,” zaburácel Bláha.

Není tomu přitom tak dávno, co Česká spořitelna měnila svůj ceník a řadu položek v něm citelně zdražila. Například platba za potvrzovací SMS stoupla již na 3,50 Kč za kus.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments