Kdo má občanský průkaz, musí v roce 2024 provést klíčovou věc. Zásadní novinka v Česku

Ačkoliv by mnozí lidé byli nejraději, kdyby určité věci ustrnuly na jednom místě a už se nikdy nezměnily, reálně je život plný nejrůznějších změn a novinek, kterým je potřeba se přizpůsobovat. Jistě, čím jsou lidé starší, tím to mají složitější, ale na druhou stranu zase nejde zastavit jakýkoliv pokrok, obzvlášť když vám může fungování velmi usnadnit.

Skvělá zpráva

Pokud jde o občanské průkazy, tam se z logiky věci mění jen velmi málo, jelikož jde o nejdůležitější doklad každého člověka v České republice a nejde s tím pořád vymýšlet něco nového. To by potom vznikl zmatek a lidé by pomalu nevěděli, jak to používat.

Také proto je tak velké haló kolem novinky v roce 2024, která se právě občanských průkazů týká. Jde totiž o jejich digitalizaci, která se bude v dalších letech více a více prohlubovat. Ačkoliv klasické plastové kartičky ještě nemizí, vývoj k tomu směřuje a lidé by se měli přizpůsobit co možná nejrychleji.

Konečně se splnilo přání mnohých, aby mohli mít vše potřebné v mobilním telefonu. Dodnes totiž museli nosit alespoň občanský průkaz ve fyzické podobě. Teď už to potřeba není a můžete si ho v klidu nahrát do aplikace eDoklady, a začít se s ním běžně prokazovat. Jelikož už i peníze a věrnostní kartičky můžete mít k dispozici v mobilu, vlastně odpadá potřeba nosit peněženku.

Foto: Česká televize

Jak to bude probíhat

Celé to nabíhá od letošního roku, ale je to rozděleno do několika etap, pokud jde o akceptaci digitálního občanského průkazu. Aktuálně ho můžete předkládat například na ministerstvech a vybraných úřadech. Od července potom půjde o kompletní náběh do státní správy, tedy na všechny úřady. A od začátku roku 2025 už to bude zcela běžný ekvivalent plastového průkazu i ve vztahu se soukromými institucemi, jako jsou například banky.

Čtěte také: Největší česká banka pořádně zatopila klientům. Napálené poplatky jsou v roce 2024 nehorázné

Celá aplikace a používání digitálních občanských průkazů v aplikaci eDoklady může mít ještě určité počáteční problémy, ale ty se jistě velmi brzy podaří vyladit.

Foto: Shutterstock, zdroje: DIA, ČT24

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hat Beat
Hat Beat
2 měsíců

Táhněte s celou digitalizaci, kdo stim souhlasí? Kdo to chce? Reálně to snad odklepnou neaky děti kteří nevědí co chtějí asi ne? Toto je 👎!

Vlaďka
Vlaďka
2 měsíců

Nikdo mě nedonutí!!!! V životě si nenechám dát doklady do mobilu, nikdy!!!! Nechápu kdo tyhle píčoviny furt vymýšlí?!

Luboš
Luboš
2 měsíců

“…musí v roce 2024 provést klíčovou věc”..
Musí? Opravdu musí paní Štěpánková?
Proč nás balamutíte? Jo už vím, abychom klikli, že ano.

Franta
Franta
2 měsíců

Skvělá inovace! Místo malé kartičky velký rozbitný,vodě neodolný,vybíjející se mobil!? 🤮👎 Co bude příště tetování na předloktí??? 👎👎👎👎☠️😰😰😰

Robert
Robert
2 měsíců

V článku jsem se nedozvěděl, co letošní rok musím provést. Takže opět nesmyslný titulek.

Jiri
Jiri
2 měsíců

A vláda mi koupí zabezpečený mobil a datové připojení?

Jiri
Jiri
2 měsíců

Strcte si to do…..

Miroslav Kesner
Miroslav Kesner
2 měsíců

Žádnou občanku v mobilu nechci a nepotřebuju,mám kartičku a tím to hasne,nemůžou mě ani nutit k takovému kroku,je to zase další nesmysl.

Iveta
Iveta
2 měsíců

Pokud bude elektronická občanka na otisk prstu, tak to bude především v zimních měsících problém. Osobně se mi stává, že nemohu načíst na senzoru můj otisk prstu. A co se týče seniorů, tak někteří mají problém s mobilním telefonem. Neumí se podívat ani kdo volal nebo kdo jim psal, protože je to pro ně obtížné i když jim to člověk neustále vysvětluje.

Michal
Michal
2 měsíců

Ani datovou schránku nemám, známý s tím má občas problém a na jeden úřad stejně musí osobně.
A mě malá kartička nepřekáží a žádný hecker se k ní nedostane.
Dokud bude plast, budu mít plast 😖

Hana
Hana
2 měsíců
Reply to  Michal

Souhlasím