Velká změna pro důchodce v Česku. O důchod se budete muset rozdělit, ať je to spravedlivé

Dlouhodobě fungující důchodový systém v České republice dozná již brzy řady změn. Skoro by se dalo říct, že nezůstane kámen na kameni. Bohužel to všechno není činěno s cílem, aby se penzisté měli lépe, ale proto, aby se ušetřilo, jelikož v této podobě je celý systém neufinancovatelný.

Na jednu hromádku

Zcela zásadním způsobem je přitom třeba řešit nerovnost v důchodech mezi muži a ženami. Tu se podařilo dočasně vyřešit zavedením výchovného, ale ačkoliv se zdálo, že tu může vydržet delší dobu, nakonec bude poměrně brzy opět zrušeno.

Nahradit ho mají přitom jiné instrumenty. Jedním z těch hlavních je společný vyměřovací základ manželů. Zejména muži se tak budou o svůj budoucí důchodu muset svým způsobem rozdělit s manželkou. Nutno říct, že je to takto spravedlivé a není na tom nic špatného.

Manželé se budou moci rozhodnout, že jejich vyměřovací základ pro důchod bude společný. Je možné si to představit jako jednu hromádku, na kterou budou oba skládat důchodové pojištění. Když potom do penze skutečně vstoupí, z této hromádky se jim vyměří stejný důchod, a to navzdory tomu, že jeden z nich vydělával podstatně více nebo pracoval delší dobu.

Foto: Shutterstock

Peníze napůl

Dává to docela dobrý smysl, jelikož jsou to obvykle ženy, kdo musí se dvěma nebo třemi dětmi být dlouhou dobu doma, což je odstaví z pracovního procesu. Nemohou si tolik vydělat, nehledě na zastavení kariérního růstu a jeho problematického opětovného nastartování. Je třeba si uvědomit, že v českých reáliích to znamená celé roky na rodičovské dovolené.

Čtěte také: Důchodcům v Česku jdou sebrat peníze. Musí se prý šetřit, už na tolik peněz nemají nárok

Určitou nevýhodou, a to právě pro ženy, je skutečnost, že se na tom manželé budou muset shodnout. Nepůjde tedy o automatickou záležitost, tedy alespoň prozatím. Bude přitom zajímavé sledovat, kolik lidí se pro něco takového rozhodne. Svým způsobem to prozradí i kdo tahá v domácnosti za pomyslný delší konec provazu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Andrea
Andrea
6 dní

Jen by me zajimalo,jak se to pocita tmavym.
Samozřejmě z prumeru statu chudačci.
Kdyz stale vse maji,řvou na co maji narok a přitom nedělaj.
Tomu řikam rozdelovani.

Diskriminace?Ne.
Jen jedni maj vse ,a nas ceske bile lidi se sere,a stale jen na druhe makame.

Vlada jen chce ať padnem na hubu.

Hana Nesvadbová
Hana Nesvadbová
24 dní

Kdo ten příspěvek sem dal. Tak ať jde do řiti. Záměrte se na přízivniky a jiné co se flakaji. Jak hospodáři vláda.

Ladislav Řečník
Ladislav Řečník
25 dní

Kdo byl u moci, když se rozprodaly fabriky, který vydělávaly a teď většina zisků z těchto fabrik jde do zahraničí. Nejenom fabriky,ale hotely,těžba surovin, výroba elektřiny a podobně. Nehospodárně se nakupuje (stíhačky,drahá auta vládním činitelům a různým vyšším potentátům ) Dále se rozrůstá přebujelá administrativa a přitom všude jíž jsou počítače, které dříve nebyly. Jen tak dále a vyhubíte český národ. Do tohoto vyrabovaného dtátečku se ani mladý nebudou chtít zakládat rodinu,radši až vystudují za darmo zdrhnou do zahraničí a tam klidně rodinu založí

Čestmír
Čestmír
27 dní

Paní aitorka zřejmě neumí počítat nebo je placená dělat na důchodce bu bu bu. Takovým novinářům by měli sebrat licenci a dát je do výrobního procesu. Počet pracujících x průměrná mzda z toho odvod 15% na důchody – počet důchodců x průměrný důchod a vyjde vám, že si vláda nechala 80 miliard. Informace jsou na ČSSZ.

Marcela Glaserova
Marcela Glaserova
27 dní

Nerozumím tomu co si vůbec a jak jednáte z lidmi vždyť nebýt těch důchodců by jste byli v prdeli a co ty lidi co leží na pracáku několik let tam vám unikají peníze snad a to že vy byste si ubrali by také neškodilo . když se něco udělá práci a je to zmetek tak nedostanete zaplacení , ale vy si ještě přidáte je to hnus

Horst Eichhorn
Horst Eichhorn
3 dní

Přesně to tak je a bude.

Vladimír
Vladimír
27 dní

To je postavené na hlavu.Stát sebral 300 milionů z důchodového účtu a už opomněl ty peníze vrátit.A Jurečka bude vyřvávat že nebudou peníze na důchody.Pokud vím tak každému občanovi se strhává měsíčně částka na důchod.Tak doporučuji peníze nechat a ať jsi je každý uloží na ůčet,a potom z něj bude čerpat,svůj důchod .

Kveta
Kveta
28 dní

A jak to bude když se někomu z páru na stará kolena zapálý lýtka a vydá se za někým mladším, zejména muži si nabrnknou nějakou mladici a stará manželka se pak podělí s kým?

Miroslav
Miroslav
28 dní
Reply to  Kveta

Ono to funguje i naopak .

jeník
jeník
28 dní

to bude bešta,že se budeme dělit s politikám tak to se budeme mít velmi dobře moc děkujeme

Josef
Josef
28 dní

Dobrý den, dobře si pamatuji, když pan Špindla po revoluci řekl, že peníze na důchody se musí teď vzít protože se potřebují a pak se tam vrátí. No nevrátil je nikdo, takže se rozkradly. Proč mají špatným hospodařením vlády trpět důchodci. Ať drží bídu vinící. A ne naopak,že si ještě sprostě zvednou platy. Hospodaří se jim nedotčeně a to je špatně. Nejsou trestání za chyby taky špatně.

Pepík
Pepík
27 dní
Reply to  Josef

Vážený pane. Nynější způsob placení sociálního pojištění ze kterého se platí základ důchodů, se vymyslel v roce 1995 a vstoupil v platnost 1.1.1996. Do té doby se důchody platily z vybraných daní. Žádný speciální důchodový účet neexistoval.

Apagenius
Apagenius
26 dní
Reply to  Pepík

Bože, je ti pět let, blbe? Průběžný systém je tu od Bismarcka, idiote až Pekaro!

Jan
Jan
26 dní
Reply to  Pepík

Nevymýšlejte si, vše jde najít na internetu.

Novak
Novak
26 dní
Reply to  Pepík

A neexistuje ani dnes. Důchodci jsou pro mizerný vlády nejsnazší terč. A na volte si tam ještě příště Kalouska, ten ty důchodce srovná v krizi.

Karel kasa
Karel kasa
28 dní

Proč se také na tom nepodeli ta 5.kolka která zde dělá zlo a škodí této zemi je třeba je vihodit od korita.