Šipky jsou sport, který si může zahrát každý

Dlouho podceňovaný, ale v poslední době stále oblíbenější sport zvaný jednoduše šipky má několik nesporných výhod.Na určité úrovni se mu může věnovat prakticky každý. Vybavení pro obstojnou hru není vůbec drahé a zlepšovat se dá od prvních okamžiků – není třeba mít kdovíjakou fyzickou kondici. Ostatně, sisalový terč můžete s partou kamarádů ostřelovat i u piva.

Základní předpoklady jsou jasné. Měli byste mít na sobě pohodlný oděv, který v žádném případě nesmí omezovat pohyb odhodové ruky. Hodí se také pevná obuv pro zajištění stabilního postoje. Nepodceňujte ani výběr místa pro hru. Prostor by měl mít alespoň tři metry na délku, půldruhého metru na šířku a 2,5 metru na výšku.

Volbu terče nepodceňujte

Terče na šipky mají nejčastěji průměr 18 palců, kdy hrací část měří 13 a čtvrt palce. Rozděleny jsou do dvaceti výsečí, mají dvojitý střed a dva užší pásy, takzvaná mezikruží. Vnější mezikruží jsou dvojnásobné hodnoty, zatímco vnitřní mezikruží nabízí hodnoty trojnásobné.

Terčů se dnes nabízí nepřeberné množství. Na začátku je však třeba se rozhodnout, zda chceme hrát klasické nebo elektronické šipky. Druhé jmenované mají tu výhodu, že jsou vybaveny elektronikou, která umožňuje volbu nejrůznějších her a sama počítá skóre. Díky tomu se můžete věnovat mnohem většímu počtu herních variant, které by se jinak obtížně ručně počítaly.

Puristé však jistě dají přednost terčům pro klasické šipky. Také zde je z čeho vybírat. Stále se objevují dřevěné terče, které jsou nicméně náročné na údržbu. Existují také terče papírové, jejichž životnost je však minimálně. Dnes se tak nejvíce využívají sisalové terče. Ty jsou vyrobeny ze štětí agáve sisalana, což je rostlina rostoucí v Mexiku a Africe, jež se jinak využívá k výrobě lan a provazů. Tyto terče jsou vysoce kvalitní a vydrží. Nesmí však přijít do styku s vodou.

Nedílnou součástí hry jsou také samotné šipky. Také u nich je důležitá volba materiálu. Nejlevnější jsou šipky plastové, ale opět platí, že také nejméně vydrží. Trvanlivější jsou šipky kovové. Zlatou střední cestou jsou potom šipky kombinované.

Velmi širokou nabídkou vybavení pro šipkový sport disponuje elektronický obchod e-sipky.cz, kde v přehledně strukturovaných kategoriích najdete vše, co potřebujete.