Roupy jsou nemocí špinavých rukou. Postihují děti i dospělé

Roupy patří k nejčastějším parazitárním onemocněním. Zajímavé je, že se zaměřují pouze na lidi. Nejohroženější skupinou jsou děti a důchodci, může se ale vyskytnout také u osob středního věku.

Pokud vám lékař oznámí, že trpíte roupy, není to příliš lichotivé. Pravděpodobně totiž dodá, že jde o nemoc špinavých rukou. Je totiž pravdou, že při kvalitní hygieně by vás roupy neměly postihnout.

Co nepříjemné roupy způsobuje?

Roupy jsou parazitární infekcí, kterou způsobuje červ zvaný Enterobius vermicularis. Tento asi centimetr dlouhý živočich se usídlí v trávicím traktu, a to konkrétně na pomezí tenkého a tlustého střeva. Zde se živí epitelem a bakteriemi. Oplodněné samičky potom svá vajíčka ukládají do vhodného prostředí, které představuje řitní otvor. Právě zde vajíčka dozrávají.

Jde o poměrně silně nakažlivé onemocnění, které se přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou. Častá je také takzvaná autoinfekce, což znamená, že se dotyčný nakazuje dokola sám od sebe. Nejúčinnější prevencí je každopádně řádná hygiena, která by většině potenciálních nakažení měla zabránit. Zkrátka a dobře – mytí rukou se vyplácí.

Příznaky roupů

V případě onemocnění roupy jsou příznaky poměrně jednoznačné a jasně ohraničené. Nejčastěji zaznamenáte silné svědění sliznice v oblasti konečníku. Většina pacientů popisuje zhoršení svědění v noci, což vede sekundárně k poruchám spánku, bolesti hlavy, neurózám a v případě dětí také nočnímu pomočování. Může se objevit také výtok, a to nejen z konečníku, ale také z močových a pohlavních cest. Výjimkou nejsou ani kožní vyrážky či podráždění slepého střeva.

Určení diagnózy

Stanovení diagnózy není v případě roupů nic složitého. Existují osvědčené metody. Jednou z nich je Schueffnerova odběrová tyčinka, druhá potom Grahamova metoda. Ta se používá častěji a jde o otisk průhledné pásky na konečník. Ta se následně přelepí na sklíčko a pod mikroskopem prozkoumá. Doplňkovým vyšetřením je potom odběr stolice. Metodu je třeba provést ráno, a to před umytím konečníku a před stolicí. V některých případech je metodu nutné opakovat, protože samička klade vajíčka, způsobující ono svědění, nepravidelně.

Léčba roupů

V první řadě je třeba začít dbát na hygienu, protože bez toho nebude léčba nikdy dostatečně účinná a k nákaze bude docházet znovu a znovu. Nejde přitom o nic složitého. Stačí si pravidelně mýt ruce, a to především po návštěvě toalety a před jídlem. Pomůže také důkladné mytí celého těla, zejména potom konečníku. Zapomínat nelze ani na vyvažování prádla a žehlení, stejně jako pravidelné střídání ručníků a ložního prádla. Nevýhodou onemocnění roupy je to, že by léčbu měli podstoupit všichni členové domácnosti, jinak hrozí, že si nemoc budou vzájemně dále předávat.

Pro samotnou léčbu je k dispozici několik volně dostupných léků, se kterými vám poradí nejen lékař, ale také magistři v lékárně. Konzultace je vždy důležitá, protože jednotlivé léky nejsou vždy vhodné pro všechny skupiny lidí, například pro těhotné ženy.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

2
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
2 Autoři komentářů
TirionVladimír Galčík Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Tirion
Host
Tirion

Česnek syrovej a hodně

Vladimír Galčík
Host
Vladimír Galčík

Roupy si pamatuji z osmdesátých let , kdy jsme jako chlapci celé dny zkomali přírodu a hygiena byla až večer. Příznaky byly jasné. Lehké svědění a samotní tvorečkové ve stolici. Léčba po oznámení rodičům byla rychlá a definitivní. Jen bych lehce upozornil, že jsou to roupi, oni, červi. Jako třeba koráli. Ovšem roupy v podst.jm. jsme měli také.

Loading...