Kominík poradil, jak vyčistit komín, aniž byste museli lézt na střechu. Je potřeba spálit kyblík téhle věci

Každý komín je třeba pravidelně čistit. Jen dobře vyčištěný komín správně funguje. Všechny používané komíny musí být alespoň jednou ročně zkontrolovány kominíkem.

Zanedbaná péče o komín může způsobit mnoho nepříjemností. Od případného požáru až po otravu oxidem uhelnatým. Dalším důsledkem je hrozící pokuta a také možnost, že vám pojišťovna neuhradí škody, které vznikly na základě neplatné revize či kontroly ve stanovené lhůtě.

Ceny kontroly a čištění spalinových cest včetně protokolu se pohybují v rozmezí 600 – 1300 Kč dle lokality.

Kontrolu proveďte před zahájením topné sezóny.

Důležité je rozlišit mezi revizí a kontrolou komínu. Kontrola je popsána výše a revizi je nutné udělat v následujících situacích: při uvedení nové spalinové cesty do provozu nebo po stavební úpravě komínu, při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv, před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty, před výměnou spotřebiče paliv, po komínovém požáru nebo při vzniku trhlin nebo podezření na vznik trhlin ve spalinové cestě.

Foto: Shutterstock

Frekvence čištění

Frekvence se odvíjí od připojeného spotřebiče. U spotřebičů do 50 kW včetně, je vhodné čištění při celoročním provozu u pevných paliv 3 x za rok, kapalných paliv 2 x za rok a plynných paliv 1 x za rok. U spotřebičů nad 50 kW se doporučuje čištění u pevných paliv 2 x za rok, u kapalných a plynných paliv 1 x za rok.

Babská rada pro čištění komína

Nestíháte-li vyčistit komín pomocí nástrojů k tomu určených, vyzkoušejte dát do krbu či kotle naškrábané bramborové slupky od oběda. Než je vložíte, nechte je proschnout, ať lépe hoří. Saze a dehet se od stěn komínu uvolní daleko lépe díky škrobu, který obsahují. Škrob působí jako katalyzátor. Nejprve tedy rozdělejte oheň a nechte ho rozhořet. Poté vhoďte slupky.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments