Škoda Auto je ve složité situaci. Pokud nebude plyn, může přesunout výrobu z Česka

Vysoké ceny energií, zejména potom plynu, a také jeho možný nedostatek, nejsou problémem pouze pro domácnosti. U nich přitom platí, že nějakým způsobem si nakonec zatopí, protože nikdo by nedopustil, aby lidé zůstali v zimě. Na druhé straně to ale může pořádně odnést průmysl a v něm podnikající společnosti.

Přesun výroby z Česka

Jak se ukázalo, v České republice se například pro velké firmy neplánuje žádná pomoc, pokud jde o cenu zemního plynu. Ta je přitom mnohonásobně vyšší než loni. Jsou to přitom právě velké firmy, které patří k největším odběratelům a na jejichž produkci se proto cena této energie podílí významnou částkou.

První firmy už se ozývají a některé již začaly s propouštěním. Stále však doufají v to, že se situaci nějak podaří vyřešit. Teď však udeřil skutečně těžký kalibr. Podle agentury Bloomberg pohrozil koncern Volkswagen tím, že přesune výrobu vozidel nejen z Německa, ale také ze střední a východní Evropy. A to za předpokladu, že se nepodaří vyřešit energetickou krizi a cena plynu bude nadále tak vysoká.

V Česku přitom výrobku koncernu zajišťuje automobilka Škoda, která sama zaměstnává desítky tisíc lidí a zprostředkovaně jsou na ní napojeny stovky tisíc dalších pracovních pozic v celém řetězci výroby komponent pro automobilový průmysl. Pokud by Škodovka v Česku přestala vyrábět, tito lidé by se zřejmě ocitli na dlažbě.

Foto: Shutterstock

Řešení je nutné

Koncern Volkswagen teď zjišťuje, že je v Evropě ve velmi nelichotivé situaci. Jádro své výroby má totiž v zemích, které jsou naprosto závislé na dovozu zemního plynu. Jde o Německo, Českou republiku a Slovensko.

Pokud by zde bylo plynu málo, případně by stál nadále horentní ceny, společnosti by prakticky nezbylo, než přesunout výrobu jinam. Profitovat by z toho přitom měly země jihozápadní a severní Evropy, které dokáží získávat dostatek zkapalněného plynu prostřednictvím svých terminálů.

Je tedy evidentní, že stát musí tuto energetickou krizi začít řešit nejen na úrovni domácností, ale i velkých firem. Ostatně, vše je úzce propojeno. Pokud tyto společnosti odejdou vyrábět jinam, bude to mít dopad právě na obyčejné lidi, kteří ztratí práci a nebudou schopni financovat své základní potřeby.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Svoboda
Svoboda
1 rok

Co to tady blábolite za nesmysly,vytváříte paniku a podle našeho právníka je to trestně postižitelné,staví se u nás nové provozy,teď se investovalo několik milionů eur,kdybyste chtěl přesná čísla a psát pravdu napište na informační linku menežmentu,jen aby bylo jasno,pane redaktore,uz vás sleduju dlouho,tak si dávejte pozor co píšete aby jste se nedostal do rozporu se zákonem,hezký den.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Svoboda

S obsahem vašeho komentáře v podstatě souhlasím, ale vzpomeňte si, co se vás pokoušeli naučit na základní škole o mezerách za čárkami a o patvaru “aby jste”.

robert
robert
1 rok
Reply to  Tomáš

ok ok hacky tecky carky ok ok pokud ale chces delat nekomu korekturu textu tak to je videt ze nemas jinou odpoved a jsi zakovy zoufalec…vlast.e je ji tehle nuly z nulakova lito…

Josef
Josef
1 rok

Dobrý den pane redaktore, je vidět, že vás baví psát tendenční články s vysokým důrazem na negativa, které by přinesl přesun automobilek mimo Německo a střední Evropu. Co už však neuvedete a třeba v mainstreamu uvedeno bylo a je to čistý fakt, že takový přesun by mohl automobilky přijít pěkně draho. Přesun takto mohutné výroby je časově a finančně náročný podnik. Daleko pravděpodobnější je dočasný útlum výroby než její přesun. Byl bych rád, kdybych vám tyto skutečnosti nemusel psát pod článek, ale sám jste je v článku uvedl a to klidně za cenu vynechání té zbytečné omáčky ohledně potenciálních negativ… Číst vice »

Zdeněk
Zdeněk
1 rok

My se nestřílíme do nohy, ale rovnou do hlavy.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Lidé si zvolili pětislepenec, tak ať jsou na dlažbě. Dobře jim tak!

Invalidní duchodce
Invalidní duchodce
1 rok
Reply to  Zvoník

Pokud pěti slepenec bude takto pokračovat, tak Babiš příští volby dostane 40 procent bez námahy a k tomu Okamura 20 procent…..

Xavier
Xavier
1 rok

Myslíte Babišova tříkolka?

Zvoník
Zvoník
1 rok

Lidi jsou blbí jako děravá štoudev. Ekonomiku dovedou volbou u voleb k sebevraždě.

Radovan
Radovan
1 rok

Lavrov to řekl přesně. Rusko sankce nějak přežije. Těmi sankcemi se EU střelila do vlastní nohy. To je jak ta anekdota. Liška se skamarádí s policejním psem. Běhají spolu a dovádějí a oba najednou se ve stejný okamžik chytí do želez. Liška neváhá a ukousne si nohu. Pes se na ni podívá a udělá to samé. Liška kde jsi už poběží za mnou. Pes odpoví už jsem si ukousl tři nohy a ty železa mě pořád drží. Ve středu je třeba jít do ulic a poděkovat židovskému premiérovi.

Kryton
Kryton
1 rok
Reply to  Radovan

Ale jdi, ty ruskej pucfleku.

Petr Mejla
Petr Mejla
1 rok
Reply to  Radovan

Přesně tak, zbavit se toho šmejda a celé pětikoalice,co nejdříve to půjde, nebo napáchají nevratné škody na naší vlasti. Dneska jsem se dočetl že chce ten Potrovskej pětikoaličník co nejdřív přijmout Euro,to by byl hřebíček do naší rakve,co hřebíček ale hřeb. A jaké zrůdnosti nás ještě s nima čekají. Jejich protivlastenecké jednání,nebo spíš nicnedělání jim musíme zarazit, musíme všichni normální lidé této země povstat ,a donutit k demisi,jejich arogance,a opovržení nad obyčejnými lidmi je do nebe volající,a jejich loutkovodiči z EU pořádně klepnout přez prsty. A po skončení jejich řádění je soudit za vlastizradu,nic jiné si nezaslouží.

Last edited 1 rok by Petr Mejla
Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Petr Mejla

Myšlenka s demonstrací je sice pěkná, ale Fiala sám řekl, že nevidí jediný důvod pro předčasné volby, protože prý dělají všechno správně a tak, jak se to má dělat. Takže demonstraci se zase jenom vysmějou a označí ji za proruské aktivity. Ledaže by se Češi kopli pořádně do zadku. Ale to pak musí lítat molotowy vzduchem a hořet policejní auta, popelnice , vybíjet výlohy a rabovat. Jinačí scénář proto, aby je lidi donutili odstoupit a podat demisi neexistuje. To bohužel. Debilové, kteří je totiž volili, je zvolili na funkční období celých čtyř let. Takže do ulic? Říkám ano, ale určitě… Číst vice »

Josefina
Josefina
1 rok

Montovna Česká republika .. učňovství zničeno,vše bylo převedeno na služby podřadné odbornosti a krize je na světě…průmysl žádný,co zbyl je v cizích rukách.Good bay ČR!!A lidi??Ti nikoho v tomto systému peněz nezajímají..

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josefina

To je nějaká ruská angličtina?

Učňovství je dobrá cesta akorát k těm montovnám.

Libor
Libor
1 rok
Reply to  Xavier

Ty jsi kr….

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Libor

Chceš se mít dobře? Nebuď hlupák a uč se!

Jirka
Jirka
1 rok

No tenhle scénář nikomu nepřeji.
Ale kdyby k němu došlo, jak se zachová stát?
Lidi pokud přijdou o práci, z větší části přijdou i o střechu nad hlavou. No a stát,ten přijde o daně.
Když byl covid to bylo samé omezení a nouzový stav. A nevěřím že by se nedal uplatnit u energetické krize.

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Jirka

Covid jen oddálil dnešní marasmus,to bylo evidentní už před 10ti lety,že nemůže konjunktura pokračovat donekonečna.Tak jako v 89tem jsme byli zahlceni přebytky ze Západu,tak po 30ti letech potřebuje kapitál nové trhy na své přebytky.Ovsem kam s nimi?Rusko si Západ rozkmotřil, Čína má své zájmy a ostatní svět na zboží nemá peníze.Čeká nás nedobrá budoucnost..

První
První
1 rok

A co třeba si snížit zisky a nebýt nenažraní, nebo teda zdražit koncový produkt ale propouštět není řešení. Takové myšlení vede k tomu že se pak nekupuje. A spouští se tím lavina.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  První

Ukažte všem jak na to. Založte sro, naberte lidi a ukažte všem jak to má být.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  První

No, je vidět, že jste nikdy neměl zaměstnance a neodváděl za ně státu povinné “výpalné”…pak byste mluvil jinak, protože byste viděl, jak dlouho musíte vydělávat na stát, než zbude něco pro vás a rozmyslel byste si, jestli platit za 6 lidí nebo za 2 😛

Martin Kulíček
Martin Kulíček
1 rok

Proč pořád strašíte lidi propouštěním,vysokými cenami všeho možného atd?
Vy máte tu moc k tomu,že si hodně lidí může vaše články číst, podotýkám,že může,nikoliv že čte pravidelně,tak proč v nich jenom strašíte? Chtělo by to v této době něco pozitivního,veselého a věřte,že takové věci stále jsou a je jich dost,tak zkuste hledat a obrátit to pero jiným směrem.

Romana
Romana
1 rok

Škodu bude mít na svědomí Síkela a Fiala.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Romana

Už ne Kalousek?