Konec podceňování. Covid-19 je desetkrát nebezpečnější než prasečí chřipka, přiznala WHO

Lehčí chřipka, těžší chřipka, žádný nový mor to není. Od samého počátku, kdy se nový typ koronaviru objevil na scéně, ho lidstvo mělo tendenci podceňovat. Dělo se tak i tehdy, kdy už na něj umíraly tisíce lidí po celém světě. Ostatně, stále můžeme číst různá srovnání s většími chřipkovými epidemiemi, které údajně měly na svědomí větší počty obětí. Jenže z nějakého důvodu v jejich průběhu nekolabovaly zdravotní systémy většiny zemí.

Nešťastné kroky v době pandemie

Mnozí kritici vyčítají i samotné Světové zdravotnické organizaci (WHO), že koronavirus podcenila a nedoporučovala od počátku přísná opatření. Až příliš spoléhala na data přicházející z Číny, o nichž se ale stále hlasitěji mluví, že byla zfalšovaná. Drtivou kritiku směrem k WHO vyslovil také americký prezident Donald Trump, který uvedl, že spolek nadržoval Číně.

Pravdou je, že WHO na mnoha místech zaspala. Dokonce i tehdy, kdy se virus šířil na několika kontinentech, stále váhala s tím, aby nákazu prohlásila za pandemickou, přestože pro to všechna oficiální kritéria splňovala. Podle kritiků dělala jen politiku a šla na ruku různým lobbyistickým organizacím, jejichž prostředky byly vázány v různých pojistkách. Korunu pak svým nešťastným tvrzením WHO nasadila tehdy, když tvrdila, že preventivní nošení roušek šíření koronaviru nezabrání. Toto vyjádření pak musela korigovat.

Zachrání nás pouze vakcína

A teď jakoby korigovala celé své působení v této pandemii. Podle Světové zdravotnické organizace je nemoc Covid-19 desetkrát smrtelnější než takzvaná prasečí chřipka, která se v roce 2009 objevila v Mexiku. Zároveň vyzvala státy, aby ustoupily od zmírňování restriktivních opatření. To v současné době není na místě, protože šíření koronaviru bude možné zastavit pouze účinnou vakcínou. Ta by se podle nejčastějších odhadů mohla objevit za 12 až 18 měsíců. Tým vědců z Oxfordu nicméně nadnesl, že by tu svou mohl dokončit už za půl roku. Někteří odborníci ale připouštějí, že univerzální vakcína nemusí vzniknout nikdy.

Data z řady zemí dávají jasný obrázek toho, jak se virus chová a jak ho můžeme zastavit. Víme, že Covid-19 se šíří velmi rychle. A víme také, že je desetkrát smrtelnější než virus, který měl na svědomí chřipkovou pandemii v roce 2009,” uvedl šéf WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Takzvaná prasečí chřipka řádila v letech 2009 a 2010. Celkem si vyžádala 18 500 obětí.

Současná éra globalizace mimo jiné znamená, že riziko opětovného zanesení a propuknutí nákazy bude trvalé. K úplnému zastavení bude třeba vyvinout účinnou a bezpečnou vakcínu,” dodal Ghebreyesus.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments