Koronavirus si domů můžete přinést na oblečení a botách, varuje epidemiolog Prymula

Loading...

Přestože vláda vydala přísná nařízení ve věci shromažďování lidí a povinnosti nosit zakrytý obličej na veřejnosti, potýkáme se s extrémně nakažlivou verzí koronaviru, který si hledá dosud netušené cestičky ke svým hostitelům.

Složitý příchod domů

Podle epidemiologa a šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly je rizikové každé opuštění vlastního obydlí. “Koronavirus si můžete přinést domů na oblečení nebo obuvi. Ulpívá totiž na veškerých površích, a to poměrně intenzivně,” uvedl Prymula v pořadu Partie na TV Prima.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

“Na té obuvi je to ještě nebezpečnější než na textilu. Na obuvi se může přenášet až 48 hodin, na oblečení asi 24 hodin,” dodal Prymula. “Záleží ale, co se tam dostane. Pokud zde ulpí kapénka nějakého hlenu, může to být delší. Pokud jenom kapénka, která vyschne, pak je to kratší.”

Roman Prymula připustil, že může být poměrně obtížné provést po příchodu zvenku dekontaminaci. Doporučoval by si v bytě vytvořit potenciálně infekčních místo, kam by po příchodu všechny věci složil a nenosil je dále po bytě. Bezprostředně poté byste si měli omýt ruce. V praktickém životě jde samozřejmě o poměrně složitě dodržovatelné opatření. Ale pokud chcete být před koronavirem v maximálním bezpečí, pravděpodobně se bez něj neobejdete.

Na nákupy jen v rukavicích

Jako poměrně velký problém vidí hlavní epidemiolog v nakupování. Sám si prý udělal takový experiment, kdy se při svém nákupu soustředil na to, na kolik věcí sáhne a případně je zase vrátí zpět. Řešením jsou podle něj rukavice, což se v supermarketech přímo nabízí, protože jsou tu běžně dostupné pro vybírání pečiva. Podle Prymuly by měl být stojan s igelitovými rukavicemi umístěn u vchodu, kde by si je každý zákazník vzal. Po odchodu by je pak hned vyhodil. Řešil by se tím jak přenos z madel nákupních košíků, tak osahávání zboží. Podobně jako v případě roušek by platilo, že svými rukavicemi chráníte jiné a naopak.

Čtěte také: Koronavirus je extrémně nakažlivý. Nemusí pomoct rouška ani mytí rukou, varují pacienti

Vlastní rukavice mohou být problém

Přestože se hojně objevují názory, že koronavirové infekci předejdeme nošením vlastních, nikoliv jednorázových, rukavic, jde podle Prymuly především o pocit falešného bezpečí, který může být naopak ve výsledku nebezpečný.

“K těm rukavicím bych byl obezřetný. Když se podíváte, jak si lidé ty rukavice sundavají – zajedou dvěma prsty v rukavici do rukavice a stáhnou ji. Tím se kontaminují a pak už tu druhou rukavici stáhnou dobře. Ale tou první riskujete kontaminaci, tzn. musíte se potom velmi důkladně omýt, abych se takto nenakazil,” vysvětlil epidemiolog.

Čtěte také: Koronavirus vyřeší pouze stádní imunita, obává se část expertů

Ostatně, se svlékáním ochranných obleků mají problémy i vyškolení zdravotníci. Už jsou evidovány případy několika z nich, kteří se pravděpodobně nakazili právě tímto způsobem, například v pražské Thomayerově nemocnici.

Foto: Freepik

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

78
Komentujte

avatar
37 Komentářová vlákna
41 Odpovědi ve vlákně
2 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
60 Autoři komentářů
MartinadellinaOlgamíraSara Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
petr
Host

Místo těch zákazů by měla přijít jasná věc čína to posrala utekla jim choroba která se šíří dělají a svádí to na divokou havěť která je jednou to pak něco jiného a teď prodávají to co nepomáhá a posránek Babiš stb si hrabe a dělá jak se stará a lidi mu to žerou ať se vrátí na slovač protože tam patří a nebo ho zavřete za to co nakrad tento člověk totiž firmu řídit neumí protože bez dotací je řiti a nebojte až to všechno přejde on dostane nejvíce za strátu kterou utrpěl

Milan
Host
Milan

Tak ať jde už cela vláda do predele ten Prymula vždy s něčím přijde co opravdu nemá ani hlavu ani patu už nevědí na co by to svedli,idioti jenom vyvolávají v lidech depresi a strach…

Leoš
Host
Leoš

Pane Prymula a už dost! Tohle už zavání pracovní demencí, kde všude něco vidíte. Vždycky si na botech domu něco přineseme. Jen strašíte lidi a chcete, aby zbytek života jen desinfikovali a žili ve strachu. Abych lidi uklidnil v jedné věci, jsem zodpovědný a pomalu 3 týdny jsem doma, nikam nelezu. Nicméně a ačkoliv jsem o to nestál, tak jsem přišel 11 dni zpět do kontaktu s člověkem, který nyl pozitivně testován na Covid. Stalo se, on to samozřejmě nevěděl, jako pracovnice v bance, se nakazila od klienta. S tím člověkem jsem byl v kontaktu pres 4 hodiny, je to… Číst vice »

Sara
Host
Sara

Jsem na tom stejně . Alergik , astmatik , imunita v hajzlu ! Ale neskuhrám , naopak , jako Vy ŽIJU , protože musím .

Oldřich
Host
Oldřich

Pak polovina těch drastických opatření je zbytečná buzerace. Absolutně se chránit v běžných podmínkách prakticky není možno.

Eva
Host
Eva

Oldo, i málo se počítá..

Marts
Host
Marts

Takový nárůst koronaviru az přišla pomoc z Číny!!!!

abc
Host
abc

Činsky virus !!! ne covid

Andrea
Host
Andrea

Německy virus

Zdeněk
Host
Zdeněk

Prymulo já už ti nezeru vůbec nic. Nejhorší smrt je z vyděšení a to já fakt nejsem.

Ywar
Host
Ywar

Takových nevyděšených idiotů jsou plný hřbitovy.

Zed
Host
Zed

Zdeněk – No, tak pravdou hlavně je, že na stejném sloganu Vám vyloženě před pár dny tuto nemoc dovezli a naservírovali podobní inteligenti. Malá nápověda, respektuji Vaší prostoduchost: Vrátili se s botama od sněhu a lyžema v ruce. Ano, je to tak, blbost je nekonečná, tudíž je situace neřešitelná…

Martin
Host
Martin

To je hloupé, nákaza, takhle intenzivnější každý den, může znamenat, pro někoho konec, ale nikdo neví, jak se zachová za rok !!! Co takhle mutace do ještě horší prognózy ? Absolutně destruktivní ! Máte na to někdo řešení ? Ví někdo, jak to bude probíhat ?
Jen hlupák má jednoduchá řešení !

Michal
Host
Michal

Mě přišla ta bestie korona-poštou ! A doporučeně !

Sara
Host
Sara

To jako fakt !? Mně zrovna dneska přišel hodně důležitý dopis a nevím jak ho dezinfikovat .

Michal
Host
Michal

Dejte ho do igelitového pytlíku a nechte ho 48h zavřenej. Po 48h už je to mrtvý a můžete dopis v klidu otevřít.

PepaK
Host
PepaK

Dal bych si panáka 😉

Marta
Host

PŘEŽEHLIT MEZI DVĚMA PEČICÍMI PAPÍRY

frend
Host
frend

No co se nakupování týče, udělal jsem si vlastní průzkum chování lidí ve čtyřech řetězcích a sledoval jsem skupiny lidí jak nakupují a jak vypadají opatření některých prodejen. Bohužel jsem zjistil, že někteří lidé to úplně dlabou a ve zboží, byť zabaleném se neustále přehrabují jak v krabici s ořechama. Prohlídnou si zboží, ošmatlaj ze všech stran, pak přeberou celý kartón. Co kdyby na dně toho kartonu bylo něco lepšího než ve vrchní řadě a nakonec si to tam vše vrátí. Rozhrabané obaly všude po prodejně, zpřeházené zboží a zboží odložené úplně mimo svůj region. A co dál? No lidi… Číst vice »

André
Host
André

Tomu bych veril. Predpokladam, ze v COOPu, nejdrazsim retezci ve stredni Evrope jste byl uplne sam, protoze tam jdou pouze idioti, kteri nevedi co s penezi 😀 Tahle reklama nebude fungovat, dedo 😀

André
Host
André

Reklama na COOP, nejdrazsi retezec ve stredni Evrope? 😀 Predpokladam, ze tam jste dopadl nejlepe, ze tam nikdo jiny nebyl 😀

Hani
Host
Hani

Taky raději chodím do menšího COOPu v malém městě než do supermarketu ve velkém, byť je to v COOPu samozřejmě dražší… zdraví nadevše, uskrovním se v ostatním věcech. Přeju zdraví!

Eva
Host
Eva

Nejhorší jsou ti omakávači pečiva.Fuj. Já už v poslední době nic nebaleného nekupuji.

Sara
Host
Sara

Ani já nic nebaleného radši nekupuji .