Koronavirus si domů můžete přinést na oblečení a botách, varuje epidemiolog Prymula

Loading...

Přestože vláda vydala přísná nařízení ve věci shromažďování lidí a povinnosti nosit zakrytý obličej na veřejnosti, potýkáme se s extrémně nakažlivou verzí koronaviru, který si hledá dosud netušené cestičky ke svým hostitelům.

Složitý příchod domů

Podle epidemiologa a šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly je rizikové každé opuštění vlastního obydlí. “Koronavirus si můžete přinést domů na oblečení nebo obuvi. Ulpívá totiž na veškerých površích, a to poměrně intenzivně,” uvedl Prymula v pořadu Partie na TV Prima.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

“Na té obuvi je to ještě nebezpečnější než na textilu. Na obuvi se může přenášet až 48 hodin, na oblečení asi 24 hodin,” dodal Prymula. “Záleží ale, co se tam dostane. Pokud zde ulpí kapénka nějakého hlenu, může to být delší. Pokud jenom kapénka, která vyschne, pak je to kratší.”

Roman Prymula připustil, že může být poměrně obtížné provést po příchodu zvenku dekontaminaci. Doporučoval by si v bytě vytvořit potenciálně infekčních místo, kam by po příchodu všechny věci složil a nenosil je dále po bytě. Bezprostředně poté byste si měli omýt ruce. V praktickém životě jde samozřejmě o poměrně složitě dodržovatelné opatření. Ale pokud chcete být před koronavirem v maximálním bezpečí, pravděpodobně se bez něj neobejdete.

Na nákupy jen v rukavicích

Jako poměrně velký problém vidí hlavní epidemiolog v nakupování. Sám si prý udělal takový experiment, kdy se při svém nákupu soustředil na to, na kolik věcí sáhne a případně je zase vrátí zpět. Řešením jsou podle něj rukavice, což se v supermarketech přímo nabízí, protože jsou tu běžně dostupné pro vybírání pečiva. Podle Prymuly by měl být stojan s igelitovými rukavicemi umístěn u vchodu, kde by si je každý zákazník vzal. Po odchodu by je pak hned vyhodil. Řešil by se tím jak přenos z madel nákupních košíků, tak osahávání zboží. Podobně jako v případě roušek by platilo, že svými rukavicemi chráníte jiné a naopak.

Čtěte také: Koronavirus je extrémně nakažlivý. Nemusí pomoct rouška ani mytí rukou, varují pacienti

Vlastní rukavice mohou být problém

Přestože se hojně objevují názory, že koronavirové infekci předejdeme nošením vlastních, nikoliv jednorázových, rukavic, jde podle Prymuly především o pocit falešného bezpečí, který může být naopak ve výsledku nebezpečný.

“K těm rukavicím bych byl obezřetný. Když se podíváte, jak si lidé ty rukavice sundavají – zajedou dvěma prsty v rukavici do rukavice a stáhnou ji. Tím se kontaminují a pak už tu druhou rukavici stáhnou dobře. Ale tou první riskujete kontaminaci, tzn. musíte se potom velmi důkladně omýt, abych se takto nenakazil,” vysvětlil epidemiolog.

Čtěte také: Koronavirus vyřeší pouze stádní imunita, obává se část expertů

Ostatně, se svlékáním ochranných obleků mají problémy i vyškolení zdravotníci. Už jsou evidovány případy několika z nich, kteří se pravděpodobně nakazili právě tímto způsobem, například v pražské Thomayerově nemocnici.

Foto: Freepik

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

78
Komentujte

avatar
37 Komentářová vlákna
41 Odpovědi ve vlákně
2 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
60 Autoři komentářů
MartinadellinaOlgamíraSara Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Irena
Host
Irena

Panebože… zalez už někam a dej pokoj. Jak tohle může být plukovník v záloze? Kdyby byla válka, tak jsem všichni mrtví, protože tenhle pán je hysterickej jak stará paní v přechodu. Zavřete ho někam, ať už neotravuje!

Michal
Host
Michal

A když poletím horkovzdušným balonem a sám,na hubě lajntuch,přitáhnu jej také ?

Muhehe
Host
Muhehe

Primula je idiot. Pokud je to tak vazne a nebezpecne, tak mame vsichni zustat doma a zastavit veskerou vyrobu. Na obleceni a na botach si doneseme domu hovno. Nikdo na nas neprska ani neplive ze bychom si prinesli hlen. V pokojove teplote kapenky vysychaji hned, pokud tam nemate vlhkost nad 50 procent. A o hlenu se snad bavit nemusime. Jestli ten vir je vsude jak tvrdi, pak je to stejne uz jedno. Bud jsme nakazeni vsichni, nebo pan odbornik lze. Zajimave je, ze se jim vir dostal do nemocnic k duchodcum a k vazne nemocnym. Tam jsou prece opatreni a… Číst vice »

Pavla
Host
Pavla

Nooo, tak hlavně že jste dnes schválili otevření ubytovacích zařízení…to je určitě “super ochrana proti viru” 😀

Liši
Host
Liši

Pane Prymulo, když nebudete olizovat boty a oblečení tak by to mohlo být OK 🙂

Sara
Host
Sara

Jdu se střelit di rybníka ! Jasně , že si vezmu náhubek a rukavice . Co kdyby se nakazili kapři !
Když si pana Prymulu představím , jak si oblizuje botky a fráček , můžu se po…t smíchy .

Zdeněk
Host
Zdeněk

Proste to je utopie tohle vse uhlidat u vsech lidi. ….co povida je hezky zvlaste kdyz neni nic k sehnani…

Josef
Host
Josef

Ja nevím , mě už připadá to pokračování vyděšených politiků , karajícího a mentorujícího prymuly Pro náš národ už moc ….lidé se bojí …jsou vyděšení a všichni je podporují , mě už to přijde přes čáru

Zed
Host
Zed

Takže jednoduše řečeno, kupte si dekontaminační bránu, nebo máte smůlu. Super.

Pepa
Host
Pepa

Zíív… Prymulo a spol… Upřímně… já Vám na nějaky koronavirus z vysoka kašlu… Blábol si s odborníkama co chceš, zakaž si co chceš a stejně ti to bude houby platný…

ldx
Host
ldx

Pepa Z depa radí …

Ale v jednom má pravdu, v dlouhém období se nakonec nakazí všichni, kromě těch co zůstanou schovaní v bunkru :)))

Luboš
Host
Luboš

Pro mne je určitě zdraví na prvním místě, peníze až potom. Klidně radši zchudnu a budu zdráv, než být stejně bohatý, ale nemocen a už vůbec než být nemocen a ještě zchudnout:-( Takže pojďme ještě proti viru zabojovat. Potřebujeme více testovat, nejlépe vynalézt lék pro rychlé zabití viru – chytré hlavu u nás jsou. Na získání imunity a vakcínu moc nevěřím vzhledem k mutacím viru. Schvalovat Holandský model je riskantní, nevíme jak to dopadne, navíc ne úplně morální. Myslím, že ekonomika jim utrpí také a my naši ekonomiku znovu nastartujem, tím jsem si více než jist. Nebuďme defétisti, fatalisti, nihilisti,… Číst vice »