Krev po sexu. Banalita, nebo první příznak rakoviny?

Jakmile se objeví vaginální krvácení mimo menstruační cyklus, měla byste to brát vážně a navštívit gynekologa. Může to být drobný problém, ale i rakovina.

Krvácení po sexu

Pokud se vám stává, že po sexu začnete krvácet, je to důvod, abyste navštívila gynekologa a zjistila příčinu. Některé se dají snadno zvládnout, jiné mohou ohrožovat život. I slabé krvácení, je třeba řešit, zvlášť když se objevuje opakovaně.

Hormonální nerovnováha

Potíže mohou mít hormonální původ. Krvácení se pak objevuje dle menstruačního cyklu hlavně těsně po menstruaci, kolem ovulace a před menstruací. Nemusí mít vždy vazbu na pohlavní styk. Je třeba vyšetření a léčba podle příčiny.

Těhotenství a menopauza

Krev po pohlavním styku v těhotenství vždy vyžadují vyšetření kvůli riziku potratu. V menopauze se objevuje krvácení po sexu způsobené atrofií poševních sliznic a jejich stárnutím. Nasazuje se lokální hormonální substituční terapie do pochvy.

Záněty v těle

Za krvácením po sexu může stát akutní nebo chronický zánět děložního čípku doprovázený bolestí v podbřišku a vaginálním výtokem. Může jít i o zánět poševní sliznice, která je křehčí a zranitelná. Může jí o polypy na výstelce děložního čípku či dělohy izánět močového měchýře. Nutná jsou antibiotika.

Sexuální úrazy

Ke krvácení může dojít při nešetrném používání sexuálních pomůcek i při sexu s partnerem s větším penisem. Dbejte na dostatečné zvlhčení sliznic lubrikanty. Někdy situace potřebuje rychlý chirurgický zákrok lékaře.

Rakovina

Krvácení po sexu může poukazovat na přednádorové stadium nebo rakovinu děložního čípku. Čím dříve se to odhalí při gynekologickém vyšetření, tím je vyšší naděje na uzdravení. Prevencí je očkování proti lidským papilomavirům. Při každoroční preventivní gynekologické prohlídce se ze stěru vzorku pro cytologii zkoumá přítomnost cizorodých buněk.

Test pro jistotu

Dá se udělat i test HPV DNA, který stoprocentně odhalí HPV infekci, ještě než se projeví. Přítomnost onkogenních HPV virů je nezbytná pro vznik rakoviny děložního čípku. Test si pacientky platí samy s výjimkou těch, kde je při cytologii odhalena přítomnost a pak ho hradí pojišťovna.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments