Otevřete ústa a zjistěte, v jakém stavu je vaše srdce či slinivka. Jazyk prozradí nebezpečí jako první

Onemocnění srdce a blížící se infarkt se nemusí hlásit jen typickými příznaky. Někdy se vyplatí sledovat svůj jazyk. Podle něj zjistíte, zda nemáte problémy se srdcem, slinivkou nebo játry.

Mikroorganismy na jazyku

Problémy se srdcem se projeví i na jazyku. Podle výzkumu na HFA Discoveries a vědecké platformě Evropské kardiologické společnosti – ESC mohou diagnostiku srdečního selhání podpořit mikroorganismy na jazyku. Jazyk u pacientů s chronickým srdečním selháním je jiný než u zdravých lidí. Dr. Tianhui Yuanová vysvětluje, že bledě červené jazyky se světle bílím povlakem vystřídá při srdečním selháním červenější jazyk se žlutým povlakem a vzhled se mění i s přibývajícími léty tohoto onemocnění. Složení a množství dominantní bakterie se liší. U zdravých lidí je jiné než u lidí se srdečními potížemi.  

Odhalte rakovinu slinivky i srdeční selhávání

Mikroorganismy na povlaku jazyka mohou prozradit i rakovinu slinivky. Včasný marker pro diagnostiku rakoviny slinivky je právě stav jazyka. Určité bakterie souvisejí s imunitou a mikrobiální nerovnováha může stimulovat zánět a nemoc. Zánět a imunitní odpověď hrají značnou roli také i při srdečním selhávání. Proto se výzkumníci pustili do studie.

Studie mikrobů jazyka

Studie zkoumala složení jazykového mikrobiómu u 42 pacientů v nemocnici s chronickým srdečním selháním a 28 zdravých lidí. Žádný neměl onemocnění ústní dutiny, jazyka či zubů, v posledním týdnu neměl infekci horních cest dýchacích, neužíval antibiotika a imunosupresiva, nešlo o těhotné ani kojící ženy.

Odběr vzorků povlaku jazyka proběhl lžící z nerezavějící oceli. Vzorky byly odebrány ráno, před čištěním zubů a snídaní. Identifikace bakterií ve vzorcích sekvenováním genů 16S rRNA ukázala, že pacienti se srdečním selháním sdíleli na svém jazyce stejné typy mikroorganismů. Stejné mikroby měla i skupina zdravých lidí. Nedošlo však k žádnému překrytí obsahu bakterií mezi skupinami.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Otakar
Otakar
2 let

Dobrá, ale co dělat když lékař neví co dělat dále? ORL říká, že to musí na předním jazyku řešit zubař, praktický lékař provede stěr z jazyka a předá výsledek a zubař krčí rameny a doporučuje chiropraktika!