Na demenci si zaděláte už kolem 35. roku věku. Lékaři uvedli, co ji spustí

Neustále přibývající případy demence jsou pro odborníky velkou starostí, kterou si mnozí dosud v celé šíři neuvědomují. V příští dekádě se totiž očekává doslova záplava pacientů s tímto civilizačním onemocněním. Vzhledem k tomu, že dosud neexistuje účinná léčba, snaží se lékaři a vědci zjišťovat, jak vůči Alzheimerově chorobě a dalším působit preventivně.

Cukr v krvi vše odstartuje

Podle nového výzkumu se jako velké riziko ukazuje vysoký krevní cukr u třicátníků. Ten může odstartovat neurodegenerativní procesy v mozku, které se pak naplno projeví o deset či dvacet let později.

Studie byla publikována v časopise Alzheimer’s and Dementia a čerpala z údajů mnoha tisíc lidí. Zjistilo se mimo jiné, že vyšší hladila dobrého HDL cholesterolu u třicátníků a čtyřicátníků snižuje riziko rozvoje Alzheimerovy choroby o 15 %.

Naopak lidé, kteří v tomto období měli vyšší krevní cukr, mají v pozdějším věku významně větší riziko, že je postihne demence. Tento výzkum tak potvrdil předchozí předpoklady o tom, že kontrola krevního cukru v relativně mladém věku může předcházet závažným kognitivním propadům ve věku pozdějším.

Foto: Shutterstock

Signály v mozku přestanou fungovat

Nejtypičtější formou demence je Alzheimerova choroba, kterou charakterizuje ukládání toxických proteinů v mozku, které jsou známy jako amyloidy a tau.

Předchozí výzkumy ukázaly, že vysoký krevní cukr je silně spojen vyšší hladinou beta-amyloidu v mozku. Tento toxický protein se tvoří uvnitř klíčového orgánu a zabraňuje přenosu signálů mezi nervovými buňkami. Následným výstupem této dysfunkce je ztráta paměti a zmatenost.

Dřívější studie již naznačovaly určité spojení mezi cukrovkou druhého typu a právě Alzheimerovou chorobou. Nemusí však jít přímo o diabates, problém se týká vysoké hladiny cukru v krvi obecně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jitka
Jitka
2 let

Komentář na demenci atd.