Lékaři uvedli znamení na tváři, které jako první oznamuje počínající demenci

Demence bohužel patří k těm chorobám, kterých neustále přibývá. Je také velmi zákeřná, protože se rozvíjí velmi pomalu a dlouhé roky si jí vůbec nemusíte všimnout. Teprve, když začnete nápadně zapomínat a být dezorientovaní, obvykle dojde k neúprosné diagnóze. Zhoršující stav je potom setrvalý a nelze nijak zvrátit.

Zrádné onemocnění

Existuje hned několik typů tohoto onemocnění. Jednou z těch nejčastějších je demence s Lewyho tělísky. Jak už název napovídá, je spojena s určitými ložisky, kterým se říká Lewyho tělíska. Ty ovlivňují chemikálie v mozku, jež se promění a způsobí problémy s myšlením, chováním, náladou i pohybem. Právě tento typ demence se podle lékařů může projevit v obličeji.

Demence s Lewyho tělísky je progresivní nemoc, což znamená, že se symptomy se začínají objevovat pozvolna a postupem času se zhoršují. Nemoc obvykle trvá od pěti do osmi let od momentu diagnózy po úmrtí pacienta, ale někteří lidé s ní žijí až dvacet let.

Postup nemoci se může značně lišit a je rozdílný člověk od člověka. Závisí na celkovém zdraví, věku a rychlosti, s jakou nastoupí. V počátcích jsou symptomy poměrně mírné a lidé mohou fungovat relativně normálně.

Foto: Shutterstock

Vyjádřili pouze radost

V jedinečné studii publikované v National Library of Health se vědci zaměřili na schopnost pacientů s demencí s Lewyho tělísky projevovat emoce prostřednictvím obličeje. Výzkum probíhající v několika letech sledoval pacienty a konkrétně potom to, jak dokázali vyjádřit radost, smutek, strach, zlost, překvapení nebo nechuť.

Ukázalo se, že pacienti jsou poměrně dobře schopni ukázat radost, ovšem už jim činilo velké problémy vyjádřit obličejem strach, smutek či zlost. S postupem onemocnění jim ve skutečnosti zůstala pouze schopnost vyjádřit radost.

Výzkum také zjistil, že lidé schopnost obličejem vyjádřit některé emoce ztrácí již ve velmi rané fázi nemoci. Tento aspekt tak může posloužit k včasnější diagnóze, která usnadní léčbu.

Mezi další příznaky demence s Lewyho tělísky patří zrakové halucinace, problémy s pohybem, potíže se spánkem, neschopnost udržet pozornost, deprese či apatie.

Lékaři zatím přesně neví, co toto onemocnění způsobuje. Některé studie však zjistili, že akumulace Lewyho tělísek je spojena se ztrátou určitých neuronů v mozku produkujících důležité chemické látky, jež fungují jako svého druhu poslíčci mezi mozkovými buňkami. Jde o takzvané neurotransmitery.

Foto: Shutterstock, zdroje: National Institute of Aging, Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
1 rok

Dnešní společnost někdy už dopředu hledí na staré s despektem, takže staří se neodváží naplno vyjadřovat své emoce a kryjí je maskou vlídnosti.

Iris
Iris
2 let

A jo, to je fakt – když si někdo nechá dobrovolně znehybnit obličej botoxem, tak je vlastně dement…