Lékaři varují pacienty s nadváhou. Koronavirus je pro ně extrémně nebezpečný

Už několik studií potvrdilo nadváhu coby jeden z největších rizikových faktorů ve spojení s nemocí Covid-19. Někteří lékaři mají dokonce za to, že obézní pacienti mají nejvyšší pravděpodobnost velmi problematického průběhu nemoci.

Nadváha a koronavirus představují problém

Pravdou je, že další rizikové diagnózy ztěžující průběh Covidu-19, s přebytečnými kilogramy úzce souvisejí. Jde především o diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak, srdeční choroby a nemoci respiračního systému.

Nové výzkumy nicméně ukazují, že obezita je sama o sobě signálem pro velmi komplikovaný průběh nemoci, a to překvapivě zejména u osob mladších 60 let.

Zdá se, že nadváha má větší dopad na závažnost Covidu-19 u mladších pacientů. Vyplývá to ze dvou studií provedených v New Yorku, kde je pravděpodobně nejvyšší hustota nakažených.

Jedna z těchto prací se zaobírala celkem 3615 pozitivně testovanými lidmi. Výzkumníci zjistili, že lidé do 60 let s body mass indexem (BMI) mezi 30 a 34 body byli dvakrát častěji hospitalizováni na jednotce intenzivní péče než ti pacienti, jejichž BMI nepřesáhl hodnotu 30 bodů. Pravděpodobnost vážného průběhu se pak zvýšila na 3,6násobek u pacientů s BMI vyšším než 35 bodů.

V případě pacientů starších 60 let přitom souvislost s obezitou a vážným průběhem Covidu-19 nebyla dostatečně prokázána.

Druhá newyorská studie potom víceméně závěry té první potvrdila, když zjistila, že obezita byla nejčastější podkladovou diagnózou u pacientů, kteří s Covidem-19 museli být hospitalizováni.

Složitý mechanismus

Zatím nebylo přesně doloženo, proč může i střední nadváha způsobovat pacientům velké problémy. Mechanismus však bude pravděpodobně velmi komplexní, protože obezita je souběhem genetických, hormonálních, behaviorálních, sociálních a environmentálních faktorů.

Také víme, že tělesná váha má výrazný vliv na správnou funkci plic. Obezita může excesivně stlačovat hrudník a znemožňovat plicím správné vytlačování a přijímání vzduchu. To pak způsobuje nízké hodnoty kyslíku v krvi, jež zvýrazňují další symptomy Covidu-19.

Tajemstvím není ani skutečnost, že obezita může vést k chronickému zánětu v různých částech těla, který pak váže imunitní reakci, jež by byla zapotřebí proti koronaviru. Tělo potom s nemocí nedokáže adekvátně bojovat.

Obézní pacienti představují problém i při samotné léčbě. Je například velmi komplikované je intubovat, případně provádět vyšetření jako rentgen nebo CT. Pacienti připojení na ventilátorech jsou často pokládání na břicho, aby se zvýšil přísun kyslíku do plic. To přitom u lidí s nadměrnou váhou není mnohdy možné.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments