Tolik budeme již brzy platit za chleba. To snad ne, lidé už se chystají do ulic

Je až neuvěřitelné, jak moc rychle mohou ceny veškerého zboží na trhu růst. Děje se tak v celé Evropě, ovšem Česká republika patří v míře zdražování na samotnou špičku. Experti jsou každý měsíc znovu a znovu překvapování, jak moc se opět statisticky zdražilo. Ve skutečnosti je ale situace ještě mnohem horší. Například energie nebo potraviny, jež tvoří většinu nákupního koše obyčejných lidí, zdražují výrazně více.

Foto: Shutterstock

Velmi komplikovaná situace

Nevypadá to přitom, že by se blýskalo na lepší časy. Pomyslné světlo na konci tunelu pořád není vidět, naopak stále zrychlujeme. Ačkoliv se to může zdát téměř nemožné, potravináři tvrdí, že zdaleka ještě nepromítli veškeré rostoucí náklady do konečných cen. To nás prý teprve čeká.

Lidé jsou pochopitelně na ceny potravin velmi citliví, a pokud by se to přešvihlo, může dojít dokonce k nepokojům. Ostatně, v některých zemích, kde se situace vymkla kontrole, už probíhají sociální bouře.

Velmi komplikovanou situaci mají zejména pekaři, kteří doplácejí na to, že jejich odvětví je velmi závislé na cenách plynu, které extrémně rostou. Kromě toho se celosvětově zvyšuje cena pšenice, když někteří dominantní exportéři zastavili její vývoz.

Rychlý nárůst

Ekonom Lukáš Kovanda předpovídá, že ještě tento rok uvidíme cenu jednoho bochníku chleba na 60 korunách. Dnes stojí téměř 40 korun po výrazném zdražení od začátku roku. “Já bych to viděl ještě výše. 60 korun by bochník měl stát už teď, pokud to ale takhle půjde dále, brzy se možná dostaneme na stovku,” uvedl jeden středně velký pekař, který si nepřál být jmenován, protože podobná vyjádření vzbuzují negativní reakce.

A má pravdu, ačkoliv za to nemůže. “To už opravdu nemyslí vážně. Kde na to máme jako brát. Před rokem stál chleba dvacku a teď za něj máme platit pětkrát tolik? Tak jaká je ta skutečná inflace? Takhle to opravdu můžeme zabalit, nebo naopak vyjdeme do ulic,” uvedl Mirek, kterého jsme se na rostoucí ceny pečiva zeptali v jednom z pražských supermarketů.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Soudce Ti
Soudce Ti
1 rok

Dokud si budou darmo žrout ve vládě žit z nadprůměrných platu,nic se nestane. Uzákonit, že budou pobírat pouze průměrný plat a uvidíme, jak se budou starat a kdo se bude ucházet o mista v politice. To je jediina cesta .

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Soudce Ti

Jenže to je utopie – dovedete si představit, že by někdo s takovou pravomocí toto uzákonil? Vždyť by ho sežrali!
Jsou tam jen proto, aby si nahrabali a i potom mají málo…

Soudce Ti
Soudce Ti
1 rok
Reply to  Iris

Referendum.
Pokud to lidi opravdu chtějí, referendum je cesta.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Soudce Ti

To ano – ale musí ho někdo vyhlásit a proč si myslím, že tady ta ochota nebude…

Iris
Iris
1 rok

Kteří lidé se chystají do ulic? A i kdyby nakrásně do těch ulic nakráčeli, myslíte, že by to s vládními mimoni pohnulo udělat něco pro lidi? Těžko – těmi by pohnula jedině důsledná defenestrace – dvě už byly… 😛