Lékařka prozradila nejlepší jídlo na spánek. Díky němu okamžitě usnete a přes noc spálíte množství tuků

Kolikrát už jste slyšeli, že na noc byste v žádném případě neměli nic jíst, protože to zhatí jakékoliv snahy o hubnutí či udržení štíhlé linie. Někteří experti navíc poukazují na to, že by tělo ve spánku nemělo být zatížené, protože trávení je utlumeno. Z toho všeho plyne jediné. Pokud si něco dáte na noc, musíte počítat s tím, že se vám to uloží do tuků.

Překonaná poučka

Celá tato mantra došla až tak daleko, že mnozí začali mít z večerů velké trauma, protože věděli, že budou muset hladovět. Nakonec to obvykle skončilo tak, že v jeden moment už se to nedalo vydržet a dotyčný se vrhl na lednici, kde snědl na co přišel. To pochopitelně vhodné není.

Ovšem pravidlo, že by se na noc jíst nemělo, už je řadou vědeckých a lékařských studií překonané. Lidé by se tím neměli kdovíjak stresovat a klidně si dát večeři dvě hodiny před ulehnutím. Ostatně, jedny z nejzdravějších národů ve Středomoří, například Italové nebo Řekové, jsou zvyklí večeřet velmi pozdě, klidně až v devět hodin. Jejich kondice a zdraví přitom patří k nejlepším na světě.

Naopak se ukazuje, že kdo večer hladoví, ve výsledku si jen uškodí. V této fázi si totiž tělo začne ukládat zásoby, protože má přirozenou obavu z toho, zda dostane další přísun energie. A zároveň to vede k momentům, kdy už to zkrátka nevydržíte. A ty pro změnu člověka psychicky stresují, protože si podvědomě říká, že selhal.

V žádném případě se tedy těmito pomýlenými poučkami neřiďte. Pochopitelně není příliš rozumné spořádat knedlo zelo vepřo v deset večer a jít si lehnout s těžkým břichem. To se vám bude i špatně spát. Pakliže ale budete rozumní a dáte si na noc něco lehčího, není to nic proti ničemu. Není totiž pravdou, že by tělo ve spánku nespalovalo, ba právě naopak.

Foto: Shutterstock

Nastartuje metabolismus

Optimální je zvolit takové potraviny, které podpoří kvalitní spánek a ještě pomohou spalování tuků během noci. Jak uvádí text publikovaný v časopise Advances in Nutrition, jednou z takových potravin je například kiwi. Dejte si dva kusy tohoto ovoce, než půjdete spát. Nejenže usnete jako nemluvně, ale navíc budete mít dobrý pocit z podpořeného trávení a spalování během noci.

Jak uvedla lékařka Marie-Pierre St-Onge, kiwi obsahuje jedinečný koktejl látek v podobě antioxidantů a serotoninů. Obě skvěle podpoří spánek. Dle studie pak usnete o 35 % rychleji. Spát byste měli dokonce o čtyřicet minut déle.

Úžasný je také dopad konzumace kiwi na metabolismus, který se zrychlí. Tělo bude velmi kvalitně trávit a v důsledku toho se začne rychleji zbavovat přebytečných tuků. Ostatně, vyzkoušejte to sami, stačí vám dát si kiwi před spaním.

Foto: Shutterstock, zdroj: Advances in Nutrition, BBC

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments