Lymeská borelióza vás může poznamenat na celý život. Aneb když vás bodne nakažené klíště

lymská borelióza

Lymská borelióza je infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem boreliózy jsou malé borelie, které zpravidla roznáší právě klíšťata. Pokud je onemocnění zjištěno včas, dá se velmi dobře léčit antibiotiky. Prvotním příznakem boreliózy je nebolestivé zarudnutí místa, kde vás klíště kouslo. Postupně se zarudnutí rozšiřuje do kruhu kolem kousnutí. V případě, že borelióza není správně léčena, dokáže způsobit závažné následky, které sahají až k chronickým zánětům srdečního svalu.

Rozšíření nemoci

Každoročně je v České republice zaznamenáno přibližně 5000 případů infekcí lymskou boreliózou. Patříme tak k zemím s vyšším výskytem tohoto onemocnění, přičemž se zdá, že počet nakažených stoupá.

Klíšťata nekoušou, ale bodají

Ačkoliv se v souvislosti s klíšťaty v drtivé většině případů mluví o kousancích, přísně vzato je to špatně. Klíšťata totiž nekoušou, ale bodají. Klíště se svou vryje do kůže a následně použije své žihadlo, takzvaný hypostom. Přitom neporaní žádnou krevvedoucí cévu. Při zakotvení žihadla do kůže dojde k malému poranění, které se plní krví z okolních poraněných kapilár. Tuto krev používá klíště jako svou potravu. Sání však neprobíhá neustále – zejména na konci stravovacího aktu se začne klíště dávit pro něj nestravitelnými částmi potravy jako jsou bakterie, viry a parazité předchozího hostitele. Tyto pak vyvrátí zpět do rány, čímž dojde k přenosu nemocí jako je lymská borelióza.

Lymská borelióza – příznaky

Prvním příznakem boreliózy je zpravidla nebolestivé zarudnutí kůže v místě vpichu klíštěte. To se postupně zvětšuje a ve středu začíná blednout. zarudnutí se může objevit do 16 týdnů po píchnutí klíštětem a může být doprovázeno svěděním, pálením, natečenými lymfatickými uzlinami v okolí a obecnými symptomy podobnými chřipce.

Pokud se borelióza neléčí, probíhá ve třech fázích:

  1. stadium – zarudnutí kůže jako první příznak

První stadium spočívá v rudnutí kůže. Jak už bylo řečeno, je specifické zarudnutí (Erythema migrans) výrazným náznakem boreliózy. Bohužel, přibližně u 50 % nakažených se tento typický příznak vůbec nedostaví. Dalšími problémy v tomto stádiu jsou horečka, záněty spojivek a bolesti hlavy, svalů i končetin. Právě v této fázi je velmi důležitá rychlá léčba. Čím rychleji se borelióza podchytí, tím menší je riziko chronického průběhu.

  1. stadium – borelie se rozšiřují v těle

Přibližně jeden až čtyři měsíce po píchnutí klíštětem trvá, než se borelie rozšíří v celém těle. S tím souvisí i stále zhoršující se příznaky. Často je napaden nervový systém (akutní neuroborelióza), což způsobuje bolesti nervů, poruchy vnímání i náznaky ochrnutí.

Méně časté jsou záněty mozkové kůry (meningitida) nebo záněty mozku (encefalitida) s horečkou, bolestmi hlavy a zablokovaným krkem. Poruchy srdečního rytmu ukazují na zasažení srdečního svalu a záněty očí na zasažení očního systému.

  1. stadium – lymská artritida

Měsíce po bodnutí klíštětem (často už si to dotyčný ani nepamatuje) začíná třetí stadium lymské boreliózy. Toto stádium je popisováno také jako lymská artritida. Často jsou totiž napadeny končetiny, zejména kolenní kloub. Typické jsou v tomto stádiu také bolesti svalů a šlach. Potíže se objevují ve fázích, ale mohou také přetrvávat neustále.

Kromě toho lze najít charakteristické příznaky na rukou a nohou. Kůže se ztenčuje a zbarvuje se do modra (Akrodermatitis chronica atrophicans Herxheimer). Vyskytnout se může také trvalý zánět mozku a míchy (chronická neuroborelióza).

Jak se chránit?

Lymeská borelióza je zákeřné onemocnění, kterému nelze stoprocentně předcházet. Jak je z výše uvedeného patrné, záleží především na tom, zda vás bodne infikované klíště. Následky lymské boreliózy mohou pak být obrovské. Vyplatí se proto se maximálně chránit před klíšťaty, a když už dojde ke kontaktu s nimi, je zásadní klíště odstranit co možná nejrychleji. Klíště vyvrací nestrávené zbytky na konci sacího aktu, jeho včasné odstranění tak může zabránit přenosu nemoci.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments