Málo známé vedlejší účinky Ibuprofenu. Jednoduchý test prozradí, že už ho nesmíte brát

Ibuprofen se kvůli své široké dostupnosti a dobré snášenlivosti stal pro mnohé lékem číslo jedna ve chvíli, kdy je přepadnou zdravotní potíže lehčího rázu, jako je například bolest hlavy či chronická bolest. Je přitom s podivem, že se vzhledem k popularitě léku tak málo řeší jeho vedlejší účinky. Pokud však medikament berete delší dobu, mohou se problémy objevit. Ty se často prozradí barvou moči.

Mohou se objevit nežádoucí projevy

Léky typu ibuprofenu, který je u nás znám nejčastěji jako ibalgin, užívají rutinně miliony lidí každý den. Mnozí se tak domnívají, že když je tento lék dostupný bez předpisu, je možné ho brát zcela bezstarostně. Nezapomínejme však na to, že jde stále o velmi účinné léčivo, jinak by jistě nebylo tak oblíbené. A jako takové s sebou nese i větší zásahy do organismu, které se mohou projevit nežádoucím způsobem.

Někteří doktoři varují předtím, že dlouhodobé užívání ibuprofenu může způsobit závažné a mnohdy překvapující zdravotní komplikace. V některých případech jde například o krvácení v ledvinách, které se projeví změnou barvy moči.

Přestože se všeobecně považuje za bezpečné brát ibuprofen několik dní po sobě, lékaři to nedoporučují. Delší užívání léku totiž pravděpodobně podráždí žaludek, ale může způsobit také vředy, případně vnitřní krvácení, jak ostatně uvádí i příbalový leták.

Foto: Shutterstock

V moči se objeví krev

Jedna z takových komplikací, odborně zvaná hematurie, se projevuje krví v moči. V takovém případě se může moč zbarvit do červena, hněda nebo růžova. Záleží na tom, jaký je její výchozí stav a jak moc silné je krvácení v močovém traktu.

Pokud zpozorujete krev v moči po užívání ibuprofenu, měli byste s tím okamžitě přestat a vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede patřičná vyšetření a zkonstatuje, zda nejde o závažnější problém. Pokud se potvrdí, že šlo o důsledek užití léku, doporučuje se podobný typ léků již příště neužívat. “Jiné nesteroidní protizánětlivé léky mohou způsobit ten samý problém,” uvádí server Drugs.com.

Ačkoliv je krev v moči velmi znepokojujícím jevem, je také pravdou, že většina případů hematurie není život ohrožující. Krev v moči ostatně může vyvolat celá řada léků, zejména potom těch, které způsobují ředění krve, jako například aspirin.

Foto: Shutterstock, zdroje: Time, Drugs.com

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments