Málo známé znamení, které vám prozradí, že vaše játra melou z posledního. Lidé to netuší do poslední chvíle

Játra představují jeden z nejkomplexnějších orgánů v lidském těle. Jejich penzum práce je obrovské. Bohužel také platí, že jsou velmi náchylná na to, jakým způsobem se s nimi zachází. Tedy především na to, s čím vším se musí potýkat například v důsledku našeho stravování nebo obecně zanedbané životosprávy.

Poškození fascinujícího orgánu

Pravdou každopádně je, že od zdraví jater se odvíjí zdraví celého organismu. Vědci jsou játry doslova fascinováni. Například tím, že se dokáží postupně regenerovat. Když člověk přijde například o tři čtvrtiny objemu svých jater, mohou stále ještě dorůst do původní velikosti. To z nich činí zajímavého kandidáta na transplantace, ovšem zase tak jednoduché to není.

Proto je mnohem lepší starat se o zdraví jater, aby vám skvěle sloužily po celý život. Každý den totiž musí provádět složité chemické reakce a poradit si s nejrůznějšími živinami, hormony či toxickými látkami. To vše distribuují v těle, případně z něj odvádějí.

Navzdory tomu všemu jsou játra velmi odolným orgánem, ovšem někteří lidé je poškozují doslova cíleně. Zejména pak nadměrnou konzumací alkoholu, případně tučných jídel. V takovém případě se játra začnou ozývat. Ne všichni ale varovným signálům věnují pozornost. Přitom je důležité rozpoznat je včas. Jen tak můžete funkci jater zachránit.

Foto: Shutterstock

Nechutenství

Může se to zdát být zvláštní, protože játra přímo nezpracovávají stravu, ale je tomu tak. Lidé, kterým selhávají játra, přestávají mít postupně chuť k jídlu, a to až do fáze, kdy stravu odmítají zcela. Pokud jde o alkoholiky, obvykle ji nahrazují ještě větším množstvím alkoholu.

Svědění kůže

Když játra nefungují správně, začne se v těle usazovat velké množství toxických látek, které by jinak byly odvedeny pryč z organismu. To se ale nedaří. A tak se začnou projevovat mimo jiné tím, že způsobí svědění kůže či větší citlivost pokožky.

Únava a blouznění

Špatně pracující játra v zásadně způsobí postupnou otravu organismu, protože nedokáží odvádět z těla ven látky, které jsou toxické. V první fázi se to projevuje zvýšenou únavou, která však přechází v malátnost a nakonec i poruchy osobnosti či blouznění.

Zežloutnutí kůže

Není žloutenka jako žloutenka. Pokud vám kůže zežloutne v důsledku nefunkčních jater, nejde o infekci, ale spíše mechanické poškození. Je to dáno ztrátou schopnosti odbourávat bilirubin, který je produktem rozpadu červených krvinek. Pokud není odváděn z těla ven, projeví se na kůži či v bělmu. Jedním z příznaků je pak i velmi tmavá moč.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments