Oblíbená jídla, která doslova zlikvidují slinivku břišní. Raději se jim vyhněte, jinak přijdou velké problémy

Málokdo přesně ví, co přesně v těle obstarává slinivka břišní. Mnozí mají dokonce pocit, že jde o zbytný orgán, který nemá žádnou důležitou úlohu a dokáže jen potrápit, když se zanítí, případně je napaden nádorem. Mimochodem, rakovina slinivky břišní je nejzávažnějším typem vůbec a je léčitelná jen velmi obtížně. Snad i proto je třeba o zdraví slinivky velmi dobře dbát, protože stejně jako v jiných případech platí, že i tady lze hodně ovlivnit životosprávou.

Citlivý orgán se snadno poškodí

A k čemu že ta slinivka vlastně slouží? Inu, zřejmě se budete divit, jak široký záběr má. Pracuje neustále a štěpí tuky, cukry či bílkoviny. Vědci i lékaři se obvykle shodují v tom, že pokud tento orgán začne fungovat nedostatečně, může to vést k řadě civilizačních onemocnění, jako je například obezita a na ní navázaná cukrovka, případně další choroby. Často se přitom nepřijde na to, že prvopočátek problémů je právě ve slinivce a řeší se pouze druhotné potíže.

Pravdou je, že když je slinivka v pořádku, vůbec o ní nevíte. Jakmile je to ale naopak, poměrně rychle to pocítíte. Děje se tak zejména formou velmi nepříjemných zánětů, které mohou být akutní či chronické, pokud se opakují příliš často. V takovém případě je nutné najít jejich příčinu. Důležitý je pravidelný pohyb a překvapivě také vyhýbání se stresu. Pakliže tyto podmínky splňujete, zbývá jediné, a to strava, kterou konzumujete.

Existuje totiž řada potravin, které mají na slinivku břišní vyloženě negativní vliv. Některé ji jen dráždí, jiné ale přímo poškozují. A které potraviny to jsou? Jde především o slazené nápoje, nejrůznější sladkosti plné rafinovaného cukru, čokoládu, alkohol, ale možná trochu překvapivě také kávu. Jistě, mnozí lidé tyto potraviny konzumují a jejich slinivka se zdá být v pořádku. To ale neznamená, že jsou v pořádku. Někteří lidé jsou zkrátka náchylnější a dlouhodobá konzumace takových jídel či nápojů je může poškozovat.

Foto: Shutterstock

Méně koření i mléčných produktů

Pokud vás slinivka zlobí, je jednoznačně vhodné takové potraviny z jídelníčku přinejmenším na čas zcela vyřadit. Pakliže to nepomůže, je třeba jít ještě dále. V takovém případě se hodí omezit koření, omáčky či zálivky, stejně jako množství kuchyňského oleje.

Negativně se na slinivce může podepsat také droždí. Pokud tedy už pečete, raději bez něj, protože kynutá jídla podporují záněty orgánu. Ze stejného důvodu se vyhýbejte knedlíkům a tuto přílohu nahraďte třeba rýží nebo těstovinami.

Přehánět byste to neměli ani s ovocem, zejména potom s těmi druhy, které patří k nejsladším, jako jsou datle, jahody nebo hroznové víno. Pozitivní vliv na slinivku mají na druhé straně třeba banány nebo meruňky. Omezte rovněž konzumaci mléčných výrobků. Není však vhodné je nahrazovat nízkotučnými variantami.

Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, Cleveland Clinic

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Paťa
Paťa
2 let

Káva má v malém množství naopak pozitivní vliv na žaludek. Banán stejně jako Coca-Cola pomáhá na bolesti od žaludku. Hlavně platí co člověk to jiné trávení. Mé slinivce vadí čevabčicí v XxxLutz a také bílá voda co si hraje na mléko.