Odhalte nemocná játra včas. 5 nenápadných příznaků, podle kterých poznáte, že už vypovídají funkci

Jen málo orgánů v těle plní tak důležitou funkci jako právě játra. Ačkoliv máme ve zvyku tuto část těla setrvale podceňovat a nestarat se o její zdraví, vězte, že jakmile přestane fungovat správně, pocítíte to velmi těžce. Nesprávně pracující játra totiž ovlivní doslova celý organismus, který je ostatně úzce propojeným mechanismem, kde jedna část ovlivňuje další.

Klíčový tělesný orgán

Pro zjednodušení lze játra připodobnit k malé továrně, kterou si nosíme v dutině břišní. Do tohoto orgánu cévami neustále proudí mnoho klíčových živin, hormonů, ale i odpadních látek, s nimiž si musí játra poradit. Dochází zde k těm nejsložitějším chemickým reakcím v těle, jejichž výsledkem je bezproblémové zpracovávání tuků, cukrů a bílkovin.

Tyto látky potom mohou proudit do dalších částí těla, kde vykonávají své funkce. Játra jsou ale zajímavá i z jiného důvodu. Jde o jeden z mála orgánů v těle, který dokáže takřka dokonale regenerovat. Člověk může přijít až o 75 % svých jater, a přesto mohou tato dorůst do své původní velikosti. Také proto se játra často transplantují, protože stačí jen kousek od dárce a v těle příjemce zase dorostou.

To ale neznamená, že nelze játra poničit takovým způsobem, že už by se nedokázala zregenerovat. Možné to pochopitelně je a bohužel se to i velmi často děje. Velký podíl na tom přitom má nezdravý životní styl.

Pokud pociťujete silnou únavu bez důvodu, měli byste zbystřit. / Foto: Shutterstock

Jak poznat, že játra nefungují správně

  • Žloutenka – Velmi často se špatně pracující játra projeví zežloutnutím kůže. Nejde však o infekční žloutenku, ale důsledek poruchy odbourávání bilirubinu. Ten vzniká při rozpadu červených krvinek, a když není z těla odváděn pryč, ukládá se do kůže, očního bělma a sliznic.
  • Tmavá moč – Navazuje na předchozí příznak. Bilirubin je totiž vylučován i močí. Pokud tak zpozorujete výrazně tmavé zbarvení, může to mít co do činění s játry.
  • Únava – Pokud játra nefungují správně, v podstatě dochází k intoxikaci organismu látkami, které nedokáží odvádět pryč. Důsledkem toho je přinejmenším únava, ale spíše i malátnost a poruchy pozornosti. Může se objevit i blouznění.
  • Svědivá pokožka – Čím více se v těle ukládá škodlivých látek, tím více se to projevuje svěděním kůže, ale třeba i zvýšenou citlivostí na sluneční záření.
  • Nechuť k jídlu – Lidé, kterým selhávají játra, nemají prakticky žádnou chuť k jídlu. Rozvíjí se u nich také poruchy trávení a ztráta tělesné hmotnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic, NHS

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Svatava
Svatava
2 let

Tak jednou jsem to zkusila na lačno a málem bylo po mě. Příšerné křeče v žaludku. Už nikdy více.