Máslo má obrovský problém. Našly se v něm rakovinotvorné látky, tady už přestává legrace

Máslo je jednou z těch naprosto nejzákladnějších potravin. Zároveň jako žádná jiná potravina představuje symbol naší životní úrovně. Dlouhou dobu bylo poměrně levné a lidé tak mohli mít pocit, že žijí v blahobytu. To se však změnilo a dnes už si mnozí máslo nemohou dovolit kupovat tak často jako dříve. Za poslední dobu totiž zdražilo o více než padesát procent.

Tohle není dobré

V českých obchodech se navíc stále častěji objevují másla z ciziny, zatímco dříve bylo zvykem kupovat v drtivé většině české máslo. To je ale kvalitní a drahé, a tak k nám obchodní řetězce vozí například staré rozmražené máslo z rezerv jiných evropských států. Zde ho potom prodávají s určitou slevou, na což lidé slyší.

Jak se ale ukazuje, kvalita u másla bude do budoucna něco, co se bude řešit. Jak totiž ukázal nejnovější test v německém časopise Öko Test, s kvalitou másla je to asi nejhorší za dobu, kdy se podobné rozbory dělají. Ze 20 testovaných másel, z nichž řada se prodává i na českém trhu, totiž celých 17 obdrželo velmi špatné známky a některá z nich doslova propadla.

Jako skutečně velký problém se ukázalo být znečištění másla minerálními oleji. To se týkalo celých 19 z 20 testovaných produktů. Takřka v každém másle tedy bylo zjištěno nadměrné množství těchto olejů. Tyto látky se bohužel v těle udržují a ve větší míře mohou být rakovinotvorné.

Foto: Shutterstock

Kde se to tam bere?

Například Evropská unie má na tyto látky stanoven limit, který činí 2 mg/kg pro tuky a oleje, avšak dosud se nijak nevymáhá. Hodnota v dotyčných máslech je téměř desetkrát vyšší, což je znepokojující.

Ale kde se tyto látky v másle vlastně berou? Může se do něj dostat například z maziv používaných ve strojích, kde se máslo vyrábí. Jeden z výrobců uvedl, že už pracuje na větší kontrole těchto hodnot a přitom zjistil, že na vině mohou být také navoskovaná alobalová balení. Přitom platí, že čím déle se v nich máslo nachází, tím je zanešení vyšší. Takže by to neměl být takový problém u čerstvého másla, avšak o to významnější u másla, které je skladováno třeba rok a teprve pak prodáváno. Právě taková se na českém trhu vyskytují stále častěji.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josefina
Josefina
1 rok

Jak je možné,že za té zlé socialistické doby bylo máslo složené z másla a nyní za krásného demokratického kapitalismu to podnikatelé neuměji????Sice čtvrtka másla stála 10 Kčs,dnes je kolem 50 Kč Kč,ale žádné nemá stejný obsah tuku.Divné…

Helena
Helena
1 rok
Reply to  Josefina

Jak víte že dřiv bylo máslo složené z másla? Nikdo to nekontroloval.

Michal
Michal
1 rok

Už ho nejím dávno tak 1 rok.