Mech ze střechy okamžitě sleze. Tento úžasný a bleskurychlý způsob přitom používá málokdo

Mechem porostlé střechy nejenže kazí vzhled domu, ale také mohou způsobit poškození střešní krytiny a zhoršení izolace. Mnoho lidí se však obává použití agresivních chemických prostředků na odstranění mechu, obzvláště když je potřeba lézt na střechu. Nicméně, existuje rychlý a jednoduchý způsob, jak se zbavit mechu na střeše, aniž byste museli sáhnout po nebezpečných chemikáliích nebo riskovat pád.

Mělo by být teplo a sucho

Nejprve si vyberte vhodný den. Musí být suchý a bez větru. Na střechu se dostanete pomocí stupaček nebo stěhovacích schodů a budete potřebovat několik pomůcek: dlouhý teleskopický mop, hadici, a čisticí prostředek.

Vyrobte si vlastní postřik

Vyrobit si vlastní prostředek na odstranění mechu ze střechy je jednoduché a cenově výhodné. Pokud chcete vyzkoušet tuto metodu, začněte s ručním odstraněním větších ploch mechu a opláchněte střechu čistou vodou. Poté připravte roztok smícháním 0,5 litru destilovaného octu a 8 litrů vody a aplikujte ho na střechu pomocí kartáče nebo smetáku. Nechte roztok působit minimálně hodinu a poté ho opláchněte čistou vodou.

Foto: Shutterstock

Hašené vápno

Alternativním řešením pro odstranění mechu ze střechy je použití hašeného vápna. Vytvořte hustý roztok vápna s podobnou konzistencí jako při bělení a aplikujte ho na střechu ve formě postřiku. Před aplikací roztok prosejte přes síto, aby se trysky neucpávaly.

Tento prostředek je efektivní na betonové střešní tašky i jiné typy krytiny. Doporučuje se použít ho na jaře jako preventivní opatření nebo na odstranění mechu po zimě. Díky hašenému vápnu budete mít krásnou a čistou střechu po celé léto.

Měděný plech

Účinná ochrana střechy před mechem není žádnou vědou. Stačí použít správný materiál, který dokáže mech zastavit v jeho šíření. V tomto případě se jedná o měděný plech, který není jen prevencí, ale i účinným nástrojem pro odstranění mechu. Měď totiž dokáže mechanicky a chemicky likvidovat rostlinné plísně.

Pro připevnění stačí proužek plechu přichytit ke střeše na místě, kde se mech nejvíce šíří. Dešťová voda, která se na plechu stéká, uvolňuje měděné ionty, které zabraňují šíření mechu. A pokud se na střeše již mech nachází, může být pomocí mědi účinně odstraněn.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Výšky mi nevadí (naopak), zato použití chemie tam, kde to jde jinak, mi vadí hodně. Takže žádný ocet, žádné vápno. Čistím občas střechu z betonových tašek od mechu horkovzdušnou pistolí. Zkusím tu měď, díky za tip.