Mimořádný růst důchodů v příštím roce. Tak to prasklo, něco takového se nečekalo

Asi nikdo si v uplynulém desetiletí nepolepšil takovým způsobem, jako právě důchodci. Pravdou je, že dlouho byli opomíjenou skupinou, na kterou se po ekonomické stránce pozapomínalo. Vždyť ještě v roce 2013 činil průměrný důchod pouhých 10 913 Kč. A o kolik že si v tomto roce penzisté polepšili? No to se podržte, protože to bylo pouhých 137 Kč.

Nečekaný vývoj

Pakliže by to od tohoto roku šlo podobným tempem dále, činil by dnes průměrný důchod sotva nějakých 13 tisíc korun. Jenže tak tomu není. Právě v roce 2023 se totiž průměrné penze převalily přes hranici dvaceti tisíc korun. V průměru si dnes senioři přijdou na 20 693 Kč, což už je velmi slušný obnos.

Někdo by mohl dokonce namítnout, že je to dokonce více, než si vydělají mnozí zaměstnanci na své mzdě. Důchody se totiž nedaní, a tak tato suma chodí v čistém. Aby však takovouto částku dostal zaměstnanec, musí mít hrubý plat ve výši nějakých 25 tisíc korun. Ne každý na to v dnešní době dosáhne.

Z výše uvedeného vyplývá, že důchody v uplynulých deseti letech rostly skutečně nadstandardně, a to takovým způsobem, že to nemohl nikdo očekávat. Je tedy otázkou, proč se penzisté dnes bouří nad chystanou lednovou valorizací.

Foto: Shutterstock

Lidé si zvykli na víc

Ano, konečně se zjistilo, o kolik si důchodci v příštím roce polepší. Bude to o 360 Kč měsíčně navíc, a to pro každého. Jen to srovnejte s těmi 137 korunami, které se přidávaly v roce 2013. A to v té době nepředcházelo deset tučných let.

Vážně se mi to nelíbí. Taková valorizace je skutečně mimořádně nízká. Co si dnes za tři stovky koupíte? Vždyť to mi nestačí ani na jeden nákup. A teď v televizi zase říkali, že se od ledna zvýší energie,” míní paní Anna z Valašského Meziříčí, která měsíčně pobírá 19 600 Kč. “Doufala jsem, že budou přidávat i nadále alespoň nějakou tu tisícovku, ale s tím je asi konec.

Čtěte také: Důchodci v Česku dostanou zase náležitě přidáno, kasírovat budou slušné peníze. A k tomu nové příspěvky navíc pro všechny

Z výše uvedeného vyplývá, jak moc nevděčné může být rychlé navyšování důchodů. Jakmile totiž budete potřebovat trochu přibrzdit, je to najednou obrovský problém, jelikož lidé už si zvykli na určité tempo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
41 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Čermák V.
Čermák V.
7 měsíců

To jsou strašný blafy.Fiala lže jak když tiskne,Jurečka mluví pokaždé jinak a sám neví kudy kam,Síkela je člověk,který tápe jak v politice,tak v podpoře průmyslu,O zdravotnictví se nedá ani mluvit.Pekarová mluví na veřejnosti tak,že dělá ostudu ve světě. Co se týče důchodů rádoby pisálci si přivydělávají na článcích o důchodě h a ani jeden tomu vlastně nerozumí. Za Klause když byl MF,na důchodce kašlal,dělal si svou vlastní politiků,Kalousek celou dobu taktéž,po těžké palbě z opozice přidal důchodcům 43kč a následně 140kč.Politici si v té době přidávali po 7 a 8 tisících,přitom jejich práce byla nulová,viz vláda Topolánka-ostuda a chaos,vláda Špidla-posměch… Číst vice »

Zvoník
Zvoník
7 měsíců

Kdyby ceny všeho a energií, zůstaly na původní výši před inflací, tak dnešní důchody by byly skutečným navýšením. To má pisálek pravdu, že by byly ,,navýšením”. Ovšem zkurvit cenu peněz dokáže jen nezodpovědná vláda. A tudíž ZVÝŠENÍ důchodů bylo dnes skutečným a pravdivým SNÍŽENÍM důchodů!

Josef
Josef
7 měsíců
Reply to  Zvoník

Ekonomicke perpetuum mobile? Dejme si vsichni aspon 50 v cistym a budeme zit jako v raji, ze?

Milan
Milan
7 měsíců

Ten člověk je naladěn na vládní notu… A vůbec nezohledňuje, jaké byly platy v roce 2013 a co si člověk mohl koupit za uváděné částky, které tvořily přidání tehdy a nyní. Je to kašpar a věřím, že do očí by mi to neřekl…🤕

Zdenka
Zdenka
7 měsíců

SUPER

Petr Hnízdo
Petr Hnízdo
7 měsíců

Dnes všichni do třiceti studují. Kde kdo je politolog či jiný nepotřebný expert. Chodili jsme do práce a studovali. Nažeňte flákače do práce a bude peněz dost.

Alois Bilko
Alois Bilko
7 měsíců

Proč, lžete, kolik si polepšili poslanci! Znám firmy, které dostali i víc, problém je že jako invalidní důchodce si nemohu přivydělat od vás a důchodci, kteří mají průměrný výdělek nad 20000 a invalidní důchodce si nemůžeme přivydělat, na rozdíl od vás kteří máte v průběhu 40000 by tu neměli psát poplašné zprávy jako radost, kolik vidělá vaše maminka nebo tatínek!!!!

Josef
Josef
7 měsíců

Když se řekne A, tak by se mělo říst i B !!! Jaká byla inflace v roce 2012 podle které se v roce 2013 přidávalo 137 korun? A jaká bude inflace za letošní rok? Pokud bude zvýšení o 360 Kč pouze vyrovnávat inflaci (důchod se prakticky nezvýší, pouze si důchodce bude moct koupit to co si koupil letos), pak při průměrném důchodu 20 693 Kč by letošní inflace musela činit 1.7% !!! Tak takový odhad nemá ČNB ani na příští rok. Pro letošní rok už ČNB upustila od pohádkové jednociferné inflace za celý rok a připouští minimálně 10%. Pak si… Číst vice »

Martin
Martin
7 měsíců

Jo to máte pravdu,ale je to průměr,který v čistém činí 8.650-12.000kc.Takze by jste si nemneli normální zdraví lidí na nás nemocné stěžovat a počítat přesně.

Dana
Dana
7 měsíců

Nejhorší na tom je, že se valorizace důchodu omezila a okecat to nechávají mladým blbečkúm v médiích. To si myslíte, že většina dúchodcú jsou natolik senilní, že je to neuráží? To pak asi budete blbečkové též vy, kteří o tom rozhodujete

Marian Hronsky
Marian Hronsky
7 měsíců

A já se ptám,proč se ty důchody zvedli o tolik. A hned si taky odpovim, protože jste přivedli do takové krize že podle zákona ste museli přidat důchodcům. Jenže kolik ste přidali ze státní kasy,ani korunu protože vše co důchodci dostali, dostali od pracujících lidi a ne od vlády. Takže koho vláda okradla, nejen důchodce ale taky pracující,a ne málo.