Moře plné výkalů a špíny. Chorvati prozradili, jak dopadly výsledky testů vody

Letošní anabáze s čistotou chorvatského moře ani v nejmenším nekončí. Ba právě naopak, v posledních dnech přibývá incidentů, kdy si lidé stěžují na to, že v moři plavou špína a výkaly. Chorvatské úřady tak musí ve větší míře provádět testy vody.

Moře zapáchalo

Takový případ se naposledy přihodil nedaleko Zadaru na oblíbené pláži Kolovare. Tamní moře se najednou zakalilo a jakoby v něm bylo velké množství páchnoucích splašků.

Místní a turisté se začali dohadovat, že pravděpodobně praskla kanalizace. Jinak si takovýto úkaz nedokázali vysvětlit. Voda totiž skutečně nepříjemně zapáchala. Hned u pláže se také tvořila pěna a nečistoty byly viditelné pouhým okem.

Na místo tak dorazili kontroloři a odebrali vzorky. Zároveň zakázali koupání na této pláži, dokud nebudou k dispozici výsledky. To však mnoho lidí nerespektovalo, případně o tom nevědělo, protože to nikdo nevymáhal.

Místní samospráva následně popřela, že by šlo o důsledek protékající kanalizace, kvůli které by výkaly a další odpad mířily přímo do moře. Zodpovědní zástupci to poněkud krkolomně svedli na déšť, v jehož důsledku kanalizace začala přetékat. Nehrozí prý ale žádné nebezpečí.

Foto: Shutterstock

Moře není zrovna čisté

To nakonec měly potvrdit i vzorky, které se vešly do nastavených limitů. Řada lidí tomu ale odmítá věřit, protože ve vodě viděli skutečně nepěkné věci.

Nešlo by navíc o první prokázané znečištění chorvatského moře v této sezóně. Už před pár týdny došlo ke znečištění vody na pláži Pod hradbami na ostrově Korčula. Zde testy promluvily jasně a koupání bylo jednoznačně zakázáno.

Je evidentní, že Chorvatsko má letos s čistotou svého moře značné problémy. Mohou za tím stát nejrůznější faktory. Od stále většího počtu lodí, které vypouštějí odpad do moře, po nejrůznější výpustě odpadu u pláží.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments