Mrkev poroste sama. Díky novému způsobu budete mít třikrát větší úrodu

Skoro každý má rád sladkou a křupavou mrkev, ovšem ta z obchodu taková často není. Dlouhým ležením v regálech totiž stárne a cukr v ní postupně nahrazuje vláknina.

Mrkev nemá ráda horko

Vypěstovat si svou vlastní mrkev ale není nic těžkého. Občas sice sklidíte zeleninu prazvláštních tvarů, ale šťavnatou a sladkou. Sázet byste ji měli 2 – 3 týdny před datem posledních jarních mrazíků. Semena totiž nejlépe klíčí při nízkých teplotách. Horké léto naopak kvalitu úrody snižují. Taková mrkev pak bývá nahořklá nebo bez chuti.

Půdu pořádně prokypřete

Záhon pro pěstování karotky pořádně prokypřete a obohaťte kompostem. Klidně přidejte i trochu písku, mrkvi se totiž nelíbí v hutné a těžké půdě. Přisypat můžete i dřevěný popel. Poslouží jako hnojivo i dezinfekce a odradí případné škůdce.

Sázejte ji rovnou do půdy na zahradě, nemá ráda přesazování. Semena se snažte rozmisťovat rovnoměrně asi 1 cm hluboko. Protože jsou malá, je snadné nedodržet mezi nimi rozestupy. Pokud nemáte pevnou ruku, smíchejte semínka s pískem, budou se vám dávkovat lépe.

Foto: Shutterstock

Nenechte hlínu vyschnout

Udržujte půdu vlhkou, ne však mokrou, jinak mrkev nevytvoří jeden silný kořen, ale bude se větvit. Pokud ji ale necháte na povrchu vyschnout, semena nevyklíčí. Raději ji proto chraňte před vysycháním vrstvou kompostu, nebo jemného písku. Hlína by správně měla být vlhká až do hloubky středního kloubu vašeho prstu.

Připravte se, že mrkev klíčí pomalu, může to trvat 2 – 3 týdny, tak buďte trpěliví. Rostlinky by měly růst ideálně s 8 – 10 cm rozestupy. Pokud jsou hustější, slabší kusy vytrhejte. Mezi řádky mrkve můžete nasázet ředkvičky. Pomohou vám s problémy s tvrdou krustou na povrchu a než mrkev začne pořádně růst, budete ředkvičky sklízet. Před škůdci mrkev ochráníte, když do její blízkosti vysadíte levanduli, pažitku, česnek nebo pórek.

Mrkvi svědčí mrazíky

Pravidelně ji zalévejte a plejte, hnojte ale až 5 – 6 týdnů po výsevu. Vyberte si hnojivo s nízkým podílem dusíku, jinak podpoříte spíše růst listů než kořenů. Zhruba 2 měsíce od vysetí se můžete těšit z 1. sklizně. Obecně platí, že čím je mrkev menší, tím lépe chutná.

Tuto zeleninu můžete pěstovat od jara do podzimu. Podzimní mrkve budou nejchutnější po mrazících. Mráz totiž rostlinku povzbuzuje, aby si začala cukr ukládat do kořene pro pozdější využití.

Sklizenou a očištěnou mrkev skladujte v lednici ve vzduchotěsných plastových sáčcích. Pokud ji do chladničky položíte nechráněnou, brzy bude vysušená a svraštělá.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments