Na prohlídku u lékaře se vyplatí počkat – přehnaná péče je někdy zbytečná

Máte potřebu okamžitě vyřešit všechny problémy týkající se vašeho zdraví? Může to komplikovat život lékařů a odborníků. Napovíme vám, proč je dobré nevyužívat lékařskou péči zbytečně a na prohlídku si počkat.

Návštěva lékaře není vždy nutná

Praktičtí lékaři jsou v dnešní době často vytížení a někdy se může stát, že mají plný časový rozvrh. Příčinou jsou však často zbytečné návštěvy ordinace, které by se daly vyřešit buď telefonicky, nebo online.

Jak zbytečně neztrácet váš i lékařův čas?

Jste nuceni čekat na prohlídku či zákrok? Kapacity lékařů a přístrojů se někdy bohužel zvětšit nedají. V mnoha případech však pomůže, když se objednáte předem. Zahodíte tím za hlavu starosti nejen sobě, ale i lékaři.

Objednání předem umí být přínosné ve více situacích:

  • Chcete si rychle vyřídit žádost o řidičský průkaz, posudek o zdravotní způsobilosti nebo žádanku na odborné vyšetření? Pomůže vám online objednávka.
  • Často cestujete a potřebujete se poradit? Nebo vás doma postihl lehčí průběh nemoci? Online diagnostika a poradna vám poskytne pomoc kdekoliv a kdykoliv, a to v prostředí domova či přímo na cestách. Stačí vám pouze telefon nebo počítač a dobré připojení.

Neschopenky nebo recepty vyřídíte už i online

E-recept nebo e-neschopenka. Další dobrý způsob, jak neztrácet čas. Jak to funguje?

E-neschopenky poskytnou vašemu zaměstnavateli kompletní přehled o vašem zdravotním stavu a odlehčují celý systém od zbytečných dokladů díky elektronickým informacím uloženým na portálu České správě sociálního zabezpečení. Zároveň však šetří čas i lékařům, kterým se do žádosti ihned po zadání vašeho rodného čísla předvyplní všechny dostupné údaje o vás a vašem zaměstnavateli.

V případě e-receptu máte možnost jednoduše a bez potřeby návštěvy lékaře vybrat léky z nejbližší lékárny, a to pouze pomocí kódu zaslaného přes SMS nebo email.

Rozlišujte mezi urgencí a lehkým průběhem

Je opravdu nutné, abyste při lehkém nachlazení nebo mírné bolesti okamžitě využívali lékařskou péči? Pokud se cítíte pod psa, raději zůstaňte doma, kolegové či přátele vám za to určitě poděkují. Jestli už víte, co vám pomůže ulevit od příznaků běžných nemocí jako je nachlazení nebo chřipka, vyzkoušejte nejprve tohle řešení. Co když vaše domácí léčba nezabírá? Teprve pak zamiřte k doktorovi.

Pokud máte vysoké horečky, velké bolesti nebo je vyšetření neodkladné kvůli další léčbě, neriskujte a prohlídku dozajista neodkládejte. V těchto ambulancích vám pomohou 12 hodin denně, 5 dní v týdnu v aktuálně 30 pobočkách po celé ČR.