Nahradí Kratom alkohol a marihuanu?

Užívá ho pravidelně přes 15 milionů Američanů, pomáhá od chronických bolestí, stresu, napětí i úzkostí a navíc je legální. O čem je řeč? No přece o Kratomu – rostlině, o které jste pravděpodobně nikdy ani neslyšeli.

Že se můžeme od našich předků mnohé naučit, jsme se přesvědčili už mnohokrát. „Novinkou“ starou už stovky let, která právě zažívá celosvětový boom, je v tomto případě tropická rostlina zvaná Kratom – odborně Mitragyna speciosa. Pochází z jihovýchodní Asie a pokud byste ji chtěli encyklopedicky zařadit, stála by někde vedle kávy. Jedná se vlastně o tropický strom, jehož listy se suší a drtí na prášek, který po rozmíchání ve vodě či nápoji působí jako povzbuzující a léčivý prostředek.

Tedy abychom to hned na začátku uvedli na pravou míru. Kratom je v České republice i mnoha zemích Evropy 100% legální (ve Skandinávii může být dokonce předepisován lékařem), proto si jej můžete naprosto volně koupit v obchodě. Nicméně není schválený jako potravina ani potravinový doplněk. Můžete jej tedy bez problémů kupovat, pít i si užívat jeho účinků, ale nikdo vám ho jako potravinu, kterou byste nedejbože mohli pozřít, nesmí prodat. Zda to není trochu „padlé na hlavu“ necháme už na vašem zvážení. Proto i tento článek berte jako čistě zajímavé počtení a obohacení vašich znalostí, ale ne jako návod k užívání kratomu.

ZÁZRAČNÉ ÚČINKY KRATOMU

Lidé na Kalimantanu, v Thajsku a Malajsii používají kratom k úlevě od bolesti, relaxaci, zvýšení energie, jako stimulant, ale i ke zlepšení sexuality. Listy nebo výtažky z nich jsou používány k hojení ran a jako lokální anestetikum. Extrakty a listy se používají k léčbě kašle, průjmu a střevních infekcí. Kratom je často používán pracovníky náročných a monotónních profesí k odvrácení vyčerpání, zmírnění stresu a také ke zlepšení nálady. V Thajsku byl kratom dokonce používán jako pokrm k přijímání hostů a byl také součástí rituálního uctívání předků a bohů.

Západní svět, postižený civilizačními chorobami jako jsou stres, úzkosti, deprese i vyčerpání, objevuje v poslední době účinky kratomu ve velkém. Hlavními účinnými látkami jsou zde indolové alkaloidy, zejména mitragynin a 7-hydroxymitragynin. „Nemusíte se bát, v žádném případě se nejedná o opiáty. Nicméně tyto látky působí na stejné receptory ve vašem mozku a dokážou navodit pocity euforie a relaxace, zlepšují náladu či pomáhají od bolestí – podle druhu kratomu. Z důvodů podobných účinků je kratom dokonce používán při léčbě závislosti právě na opiátech.“ uvádí Martin Prošek z e-shopu www.kratomkratom.cz.„Na kratomu nad sebou navíc absolutně neztrácíte kontrolu, což by mu mohl i obyčejný alkohol mnohdy závidět.“

JAKÝ KRATOM VYBRAT?

Jako se každý člověk propíjí do úplně jiné alkoholové nálady, i zde platí, že co jedinec, to trochu jiný efekt. Obecně se ale účinky kratomu dostaví po cca 10 až 30 minutách a trvají kolem 3 až 8 hodin. V menších dávkách působí euforicky a stimulačně (1-3 g), ve vyšších poté relaxačně až sedativně (4-6 g). Začátečníci by ovšem měli začít s dávkováním maximálně 1-3 g. Ovšem velmi záleží i na druhu kratomu (podle stáří stromu, které ovlivňuje množství a druhy alkaloidů v listech):

Červený kratom (např. celosvětově nejprodávanější kratom Red Bali nebo Red Bentuangie)

Červený druh kratomu vás příjemně zklidní. Působí relaxačně, protistresově a ve vyšších dávkách má silné sedativní účinky. Pomáhá potlačovat bolest, nicméně ne tak moc jako nebezpečné opioidy.

Zelený kratom (např. Green Maeng Da nebo vysoce kvalitní Super Green Malay)

Zelený druh kratomu působí stimulačně. Zlepšuje koncentraci a působí mírně euforicky. Je oblíbený lidmi, kteří se v práci setkávají s dlouhodobým a konstantním stresem (právníci, manažeři…).

Bílý kratom (např. nejsilnější White Vietnam či White Bali)

Bílý druh kratomu vás povzbudí. Je energizující a stimulační. Pokud byste do sebe chtěli kopnout energeťák, bílý kratom vám pravděpodobně poskytne stejnou službu bez dvaceti kostek cukru a všech těch éček a kyselin kolem.

JE V NĚČEM HÁČEK?

Abychom byli objektivní, každá strana má rub i líc. Tou stinnou stránkou kratomu je jeho návykovost. Uvádí se, že závislost, kterou si při pravidelném užívání kratomu budujete, je sice vyšší než na kofeinu, ale rozhodně nižší než například na nikotinu. Pro představu – pokud byste pili kratom každý den měsíc a půl v kuse, pravděpodobně se poté nevyhnete několika dnům se zhoršenou schopností soustředit se, ne zrovna nejlepším spánkem a výkyvy nálad. Po pár dnech tyto příznaky opět odezní. Otázkou zůstává, jak byste se cítili, kdybyste náhle vysadili vašich obvyklých pět kafí denně či každodenní tabulku čokolády…

Každopádně právě případná návykovost je hlavním argumentem, proč se v některých zemích kratom dostal na seznam nepovolených látek, protože vedlejší účinky jako bolest hlavy či nevolnost jsou spíše spojovány s přehnaně vysokou dávkou, než s běžným užitím.

Zaujali jsme vás? Více informací o kratomu, jeho účincích i historii kratomu najdete na www.kratomkratom.cz. Pokud v objednávce navíc zadáte heslo AAZDRAVI, získáte ke každé objednávce nad 300 Kč navíc celých 10g kratomu zdarma (2 vzorky po 5g). A to až do 31. 10. 2020.